Dziś Niedziela Palmowa. Jak wykonują je gospodynie?

niedziela, 2 kwietnia 2023, 09:22

Niedziela palmowa za pasem, więc niektórzy z nas już przygotowują barwne gałązki. Niedawno palmy wielkanocne przystrajały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Włościejewice i Ługi, a my zajrzeliśmy z kamerą podpatrzeć jak im idzie.

Palmy wielkanocne, czyli wiązanki suchych lub żywych gałązek palmy lub wierzby przygotowuje się przed świętami wielkiej nocy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Co roku tuż przed niedzielą rozpoczynającą Wielki Tydzień, zgodnie z tradycją katolicką przygotowuje się kolorowe wiązanki, które potem są święcone są przez kapłana. W ostatnim czasie palmy wielkanocne przygotowywały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich Włościejewice i Ługi z gminy Książ Wielkopolski.

Jak mówiła Mirosława Grzelczyk, KGW Włościejewice i Ługi co roku własnoręcznie przygotowują różne okolicznościowe ozdoby i stroiki. Przygotowane stroiki i palmy już wkrótce trafią na wielkanocne stoły pań z koła gospodyń wiejskich. KGW Włościejewice-Ługi ma długą tradycje swojej działalności, bo pierwsze koło powstało już na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Z Kołem Gospodyń Wiejskich spędziliśmy więcej czasu i już wkrótce na naszej antenie pokażemy między innymi jakie dania wielkanocne trafiają na stoły pań z Włościejewic i Ługów.