Pomaganie przez bieganie. Rekordowa Sztafeta 20 Października

wtorek, 3 października 2023, 18:25

Blisko 700 zawodników wzięło udział w 11. edycji Sztafety 20 Października. Była ona rekordowa nie tylko ze względu na frekwencję, ale także kwotę, którą udało się zebrać dla chorej Alicji. To ponad 43 tysiące złotych.

Pogoda dopisała, dopisali zawodnicy i kibice. Za nami 11 edycja Sztafety 20 Października, a więc wydarzenia łączącego pamięć historyczną, sport i pomaganie.

Finalnie wystartowało 137 sztafet. Start i meta znajdowały się na bieżni stadionu miejskiego, a trasa tradycyjnie wiodła alejami Parku Powstańców Wielkopolskich.

Każda sztafeta składała się 4 zawodników, którzy mieli pokonać po 2,5 kilometra. Organizatorzy prowadzili pomiar czasu, kilka klasyfikacji, ale nie wynik był tu najważniejszy. Zwycięzców było wielu – Ci, którzy dobiegli do mety najszybciej, Ci, którzy pokonywali własne słabości, ale też Alicja, której poświęcona była tegoroczna edycja wydarzenia.

Finalnie udało się zebrać 43 tysiące złotych. To absoluty rekord i zasługa tych, którzy pojęli wyzwanie przebiegnięcia dystansu 2,5 kilometra.

Choć wyniki były sprawą drugorzędną, to warto wspomnieć o zwycięzcach. Zostali nimi zawodnicy JaśkowiakIT.

Uczestniczką sztafety była śremska olimpijka, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, która po raz pierwszy miała okazję biegać po nowej nawierzchni śremskiego stadionu.

Przed główną sztafetą, bieżnią stadionu miejskiego zawładnęły dzieciaki. Po raz drugi odbyła się sztafeta przedszkolaków, której wystartowały 32 zespoły.

Dzieci pokonały dystans 4×100 metrów. Sukces 11. edycji imprezy biegowej organizowanej dla upamiętnienia Synów Ziemi Śremskiej zamordowanych 20 Października i 8 listopada 1939 roku przed hitlerowców to zasługa wielu sponsorów i wolontariuszy,  w tym członków Stowarzyszenia Runners Power. Partnerami biegu był Śremski Sport i Gmina Śrem.