Szkoła w Grzybnie z patronem na 75-lecie

czwartek, 28 września 2023, 15:06

Zespół Szkół w Rolniczych w Grzybnie działa już 75 lat. W ostatni weekend nie świętowano jednak wyłącznie samych urodzin placówki, bo przy tej okazji uroczyście przekazano też nowy sztandar szkole oraz oficjalnie nadano jej imię generała Józefa Rufina Wybickiego.

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie kształci już od 75 lat. Z tej okazji zaproszono w mury szkoły nie tylko specjalnych gości, ale także wszystkich absolwentów placówki. Uroczystości rozpoczęto od oficjalnych powitań, wprowadzenia pocztów sztandarowych i złożenia kwiatów pod głazem upamiętniających uczniów i nauczycieli szkoły rolniczej. Na kamieniu pojawiła się dodatkowa tabliczka – przymocowana z okazji aktualnego 75-lecia. Beata Maciejewska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie w swoim przemówieniu przytaczała kilka kart z historii tej placówki, a także wymieniła parę ważnych liczb.

Dyrektor nie tylko mówiła o przeszłości szkoły, ale wspominała również o jej teraźniejszości – nowoczesnych pracowniach oraz wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej. Starosta Śremski Zenon Jahns także zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój szkoły i zapewnił, że powiat będzie nadal wspierał ją w jej działaniach.

Przy okazji jubileuszu 75-lecia istnienia szkoły, Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wręczył Beacie Maciejewskiej medalion imienia hrabiego Aleksandra Szembeka, przyznawany za działalność na rzecz rozwoju rolnictwa i wsi wielkopolskiej. Jak wspominał prezes Walkowski, ze skromności dyrektor szkoły w Grzybnie nie chciała odebrać imiennego odznaczenia, wyróżnienie więc nadano samej placówce.

Obchody jubileuszu szkoły połączono z oficjalnym nadaniem jej imienia generała Józefa Rufina Wybickiego. O wyjątkowości tej postaci nie tylko dla regionu, ale też całego kraju mówił Zbigniew Talaga, wicekurator oświaty.

Wizerunek nowego patrona szkoły znalazł się również na jej sztandarze. Uchwałę rady powiatu nadającej szkole imię generała Józefa Rufina Wybickiego odczytała Wioleta Jastrząbek, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Śremskiego. Gwoździe w drzewcu sztandaru symbolicznie wbił Zenon Jahns oraz przedstawiciel rady rodziców, Tomasz Kalisz.

Jednym z ostatnich punktów oficjalnej części obchodów 75-lecia było poświęcenie sztandaru przez biskupa pomocniczego poznańskiego Grzegorza Balcerka oraz przekazanie go dyrektor szkoły, Beacie Maciejewskiej.

W programie jubileuszu Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie przewidziano również część artystyczną, wspólne zwiedzanie placówki oraz bal absolwenta.