Śrem. Koncepcja rewitalizacji rynku gotowa

środa, 2 listopada 2022, 07:51

Wreszcie udało się zakończyć prace nad koncepcją rewitalizacji Placu 20 Października w Śremie. Przez wiele miesięcy urzędnicy nie mogli dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków. Chodziło głównie o zbyt duża liczbę drzew.

fot. Urząd Miejski w Śremie

W pierwotnej uchwale budżetowej gminy Śrem na 2022 roku ujęta została rewitalizacja Placu 20 Października. To odpowiedz samorządu na krytyczne głosy mieszkańców, którzy od lat narzekali na betonozę i brak schronienia przed słońcem w upalne dni. Prace o wartości 300 tysięcy złotych miały odbyć się w tym roku, ale przez wiele miesięcy nie udawało się stworzyć ostatecznego projektu.

W czym problem? Projektu, którego opracowanie zleciła gmina nie chciał przyjąć konserwator zabytków. Jak zdradził latem burmistrz Śremu, poszło o kwestie związane z zielenią. Konkretnie chodziło o zbyt dużą liczbę drzew, co kłóciło by się z historycznym wyglądem rynku. Na początku lipca odbyła się wizja lokalna z udziałem projektantów i konserwatora. Ostatecznie stroną udało się dojść do konsensusu.

Co ma się zmienić po rewitalizacji? Na rynku zachowane zostaną wszystkie pomniki. Główną zmianą jest wprowadzenie zieleni w formie drzew: jesionów oraz robinii, krzewów i traw ozdobnych. Cała roślinność zostanie podłączona pod automatyczny system nawadniania i napowietrzania korzeni. W ramach modernizacji Placu 20 Października wprowadzone zostaną nowe przestrzenie dla wypoczynku, meble miejskie: ławki zintegrowane z klombami, kosze na śmieci, podesty drewniane oraz nowoczesne ekspozytory wystawiennicze. Odnowiona zostanie fontanna. Płyta rynku zostanie oświetlona przez nowoczesne oprawy. 

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztować rewitalizacja rynku. Dowiemy się tego wraz z opublikowaniem projektu budżetu na 2023 rok.