Książ stał się rycerską wioską. Tak obchodzono Dzień dziecka
Książ Wielkopolski świętował Dzień Dziecka w prawdziwie rycerskim stylu! Ostatniego dnia maja amfiteatr i jego okolice zamieniły się w średniowieczne grodzisko pełne halabardników, rzemieślników i dzielnych wojów. W atmosferze dawnych czasów dzieci śpiewały, tańczyły i rywalizowały, a kulminacyjnym momentem wydarzenia było przekazanie klucza do bram miasta oraz koncerty i pokazy.
Ostatniego dnia maja Książ Wielkopolski przeniósł się w czasie, by z okazji Dnia Dziecka zamienić się w tętniące życiem średniowieczne grodzisko. Piknik w rycerskim stylu przygotowali Centrum Kultury, Przedszkole „Bajkowy Świat” i Gmina Książ Wlkp. Scena Amfiteatru zamieniła się w zamek, uliczki wypełniły się halabardnikami, a śmiech dzieci mieszał się z dźwiękami muzyki i szczękiem mieczy. Rycerze pokazywali m.in. jak walczono w średniowieczu, a dzieci mogły też dowiedzieć się z czego składa się strój wojownika.
Wokół amfiteatru wyrosło miasteczko rycerskie, gdzie na uczestników czekały stanowiska rzemieślnicze – skryba, alchemik, bartnik czy szewc – a także tor łuczniczy, namiot rycerza i pokazy rycerskie. Grupa rekonstrukcyjna nie tylko zaprezentowała średniowieczne pojedynki, ale również zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy i wcielania się w role wojów. Kulminacyjnym momentem tej części był symboliczny akt przekazania klucza do bram miasta – nawiązanie do uzyskania przez Książ praw miejskich w 1410 roku. W imieniu najmłodszych klucz odebrały reprezentantki mażoretek. Na scenie odbył się XVI Finał Festiwalu Piosenki dla Dzieci „Przedszkolandia”. Na scenie wystąpiły przedszkolaki z Chrząstowa, Konarzyc, Mchów, Chwałkowa Kościelnego i Książa Wielkopolskiego, śpiewając piosenki o rycerzach, księżniczkach i bajkowych krainach. Publiczność mogła podziwiać występy uczestników sekcji artystycznych Centrum Kultury – od Grajek Śpiewajek i Ogniska Muzycznego, po mażoretki, hip-hopowców i zespół Seniority Dance. Swoje umiejętności zaprezentowała również Akademia Dźwięku.
Na terenie wydarzenia nie brakowało atrakcji: przejażdżki konne, kolejka, dmuchańce, zagroda ze zwierzętami, a także stoiska z malowaniem twarzy, warkoczykami, rękodziełem i regionalnymi przysmakami. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie OSP Książ.
W ramach wydarzenia odbył się konkurs kulinarny „Bitwa regionów 2025”, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zgłosiło się 15 Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z okolicznych powiatów, a nagrodę główną w wysokości 2 000 zł zdobyło KGW Niesłabin.
Wieczorną część programu otworzył minikoncert Marty Mąki, finalistki „The Voice of Kids”, po którym sceną zawładnął zespół Amigo Band.