Po 7 miesiącach w końcu zielone światło dla ePSZOK-u i elektronicznych kontenerów w Śremie
Mimo, że oferty otwarto na początku sierpnia, to dopiero 20 lutego ostatecznie udało się rozstrzygnąć przetarg na budowę nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami w gminie Śrem. Przez ponad 5 miesięcy trwały procedury odwoławcze, która zakończyły się dwoma postępowaniami przez Krajową Izbą Odwoławczą. Ostatecznie ratusz utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję, jednak uzasadnienie odrzucenie jednej z dwóch ofert zostało zdecydowanie mocniej uzasadnione.
Grubo ponad pół roku trwały procedury formalne związane z wyborem wykonawcy nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami komunalnymi w gminie Śrem. Po tym, jak 9 sierpnia otwarto oferty, pierwsze rozstrzygnięcie zapadło 3 października, kolejne 19 grudnia, a 3 stycznia kolejny raz unieważniono postępowanie. W tym czasie sprawa dwukrotnie trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta nakazała gminie ponownie ocenić złożone oferty. Finalnie śremski ratusz dokonał wybory najkorzystniejszej oferty i była to ta sama oferta, co za pierwszym razem. Z kolei odrzucenie dokumentów drugiej firmy zostało zdecydowanie dokładniej uzasadnione.
Została wybrana oferta firmy T4B i dzisiaj na świeżo mogę powiedzieć, bo do dnia wczorajszego, do godziny 24 mogło wpłynąć odwołanie jeszcze. Nie wpłynęło od żadnej z firm odwołanie. Dzisiaj też potwierdziliśmy promesę, ważność promesy w Banku Gospodarstwa Krajowego, dlatego że ponad 15 milionów dofinansowania do tej inwestycji. Promesa zostaje jakby wydłużona. W związku z czym jak tylko ten dokument z BGK tutaj dotrze do nas, do Urzędu Miejskiego w Śremie, będziemy przystępowali do podpisania umowy z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, która została wybrana w postępowaniu i po zawarciu umowy będziemy mogli rozpoczynać prace związane z tą inwestycją.
– mówił 26 lutego Burmistrz Śremu, Grzegorz Wiśniewski
W ramach postępowania powstaną kolejne gniazda ELMO, czyli elektroniczne miejsca gromadzenia opadów. Systemem objęte zostaną osiedla przy ulicy Ogrodowej, Roweckiego i Kopernika. Na Ogrodowej w różnych miejscach staną 3 moduły, a w pozostałych lokalizacjach – po dwa. Realizacja inwestycji rozpocznie się w pierwszej połowie 2025 roku, a zakończenie prac, szczególnie jeśli chodzi o budowę PSZOKu w Mateuszewie, przewidziane jest w przyszłym roku.