To pierwsza taka pracownia w Wielkopolsce. Powstała w Śremie
W Śremie powstała pierwsza w Wielkopolsce nowoczesna pracownia AI. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, za pomocą sztucznej inteligencji mają zdobywać wiedzę, uczyć się nowych technologii, a także programować roboty edukacyjne. Pracownia z kilkudziesięcioma komputerami, ekranem i robotami została sfinansowana przez prywatną firmę i ma być laboratorium pokazowym.
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu nie ma już zwykłej pracowni informatycznej, a laboratorium AI. To efekt współpracy szkoły i producenta tego typu rozwiązań. Placówka otrzymała cały sprzęt za darmo.
Jesteśmy pierwszą w województwie wielkopolskim placówką edukacyjną, która posiada tak nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany do nauki tego, co jest dla nas nowe, to, czego często się boimy. W sposób mądry, rozsądny, sposób taki, który będzie ułatwiał nam życie, funkcjonowanie, a jednocześnie będzie też bezpieczną formą. Ale to nie tylko ta edukacja, to też pracownia, która będzie służyła nauczycielom z Wielkopolski, którzy będą mogli się tutaj uczyć, oglądać, obserwować, inspirować tym, do czego można tą pracownię wykorzystać i zarażać się tą pasją do tego, aby w innych szkołach na terenie Wielkopolski i nie tylko mogły takie pracownie funkcjonować.
– mówi Jakub Tylman ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie
W tej pracowni mamy laptopy, mamy roboty, mamy inteligentną tablicę, mamy również możliwość programowania tych robotów. Także to jest taka kompletna pracownia, która może się przydać w każdej szkole. Są również okulary VR, możliwość wyświetlania w 360 stopniach filmików i zdjęć. Także naprawdę jesteśmy już we współczesności, a nawet trochę w przyszłości.
– dodaje Weronika Kucharczyk, Shape Robotics
Oprócz komputerów stacjonarnych, uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z laptopów, które umożliwią wykorzystywanie sztucznej inteligencji, a także po prostu internetu podczas zajęć w innych salach lekcyjnych. Laboratorium to unikatowa przestrzeń edukacyjna, w której nowoczesne technologie i kreatywność spotykają się, aby rozwijać wśród uczniów kompetencje na miarę XXI wieku.
Sztuczna inteligencja i generalnie technologia po prostu powodzią zdobywa nasz świat i dlatego warto jest, aby nasi uczniowie również w szkole mogli wyjść już z tego XIX i XX wieku i wkroczyć w przyszłość, jak również być przygotowanymi na wyzwania, które będzie niósł rynek pracy. Kiedy oni do tego czasu dojdą, pewnie ta sztuczna inteligencja będzie już wszechobecna, dlatego dobrze, żeby zaczęli swoje przygotowania już na etapie szkolnym.
– wyjaśnia Weronika Kucharczyk
Bardzo dużo rzeczy szukaliśmy w internecie, szukaliśmy na słynnych portalach jak Wikipedia. Dziś możemy przenieść się i wyszukać bardzo szczegółowe informacje. Możemy znaleźć tam bardzo dużo potrzebnych nam rzeczy, które nam przydadzą się z perspektywy ucznia do zgłębienia wiedzy. Oczywiście jak wszystkie nowe technologie, jak wszystko co nowe niesie z sobą ogromne zagrożenia. Przecież mamy Chat GPT, potrafi napisać teksty piosenek. Chat GPT oraz różne wspomagane AI aplikacje tworzą już muzykę. To jest na pewno ogromne zagrożenie, ale to jest też postęp czasu, który następuje, jeśli będziemy mądrze, rozsądnie i bezpiecznie z tego korzystać i pokazywać te zastosowania młodym ludziom, to na pewno będziemy niwelować te zagrożenia, które płyną, jeśli pozostawimy to po prostu płynącemu czasowi temu, co się będzie działo.
– mówi Jakub Tylman
Zdaniem naszych rozmówców nie można ignorować możliwości jakie daje sztuczna inteligencja, tylko należy mądrze ją integrować w proces edukacji, aby wspierała nauczycieli i uczniów w zdobywaniu wiedzy.