O HIV i AIDS

piątek, 6 grudnia 2024, 12:36

Nie tylko edukują młodzież, ale również przełamują tabu związane z chorobami zakaźnymi, takimi jak HIV i AIDS. Dzięki działaniom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uczniowie mieli okazję zaangażować się w twórcze projekty promujące profilaktykę zdrowotną, a także sprawdzić swoją wiedzę o wirusie.

W małych miastach powiatowych tematyka chorób przenoszonych drogą płciową nie jest szeroko omawiana. Wyjątkiem są działania edukacyjne, takie jak konkursy organizowane przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które koncentrują się na profilaktyce, szczególnie wśród młodzieży. W poniedziałek, w Klubie Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbyło się podsumowanie dwóch konkursów poruszających tematykę HIV i AIDS. 1 grudnia przypadał bowiem Światowy Dzień AIDS.

Problem jest na pewno bardziej znany, jeśli chodzi o społeczeństwo, ale nie znika kwestia tego, że do zakażeń dochodziło, dochodzi. Na pewno jeszcze przez kolejne dekady będą się te tematy pojawiać. I z tego też względu im większą wiedzę wyposażymy młodzież, tym łatwiej będzie o tym rozmawiać w szerszym gronie społeczeństwa. Jest to temat, który zawsze gdzieś wzbudzał kontrowersje z tego względu, że mówi o sferach też bardzo intymnych, ale sądzę, że właściwie przekazane i wiedza taka rówieśnicza pozwala ją na to, żeby nie była to wiedza wulgarna, a wiedza prawdziwa.

– mówi Urszula Sitnicka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie

W poniedziałek odbył się finał olimpiady wiedzy o HIV i AIDS skierowanej do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu śremskiego. Spośród 477 młodych ludzi, który wzięli udział w rywalizacji na etapie szkolnym, w finale powiatowym wzięło udział 14 najlepszych zawodników. Pierwsze miejsce zdobyła Antonina Litkowska ze szkoły w Nochowie, przed Jagodą Szymczak z Dolska i Ewą Wachowiak ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Dziś również dokonaliśmy podsumowania konkursu na plakat o tematyce HIV-AIDS, którego rozstrzygnięcie etapu powiatowego miało miejsce w miesiącu listopadzie. Z tego względu, że praca jedna z powiatów zawsze jest wysyłana na etap wojewódzki, to oczywiście czekaliśmy z tym podsumowaniem do rozstrzygnięcia etapu wojewódzkiego. I myślę, że było warto, dlatego że nasza praca została na etapie wojewódzkim wyróżniona, gdzie wysłanych było 31 prac ze wszystkich powiatów Województwa Wielkopolskiego.

– dodaj Sitnicka

Izabela Siatecka, uczennica Zespołu Szkół Technicznych zdobyła jedno z przyznanych trzech równorzędnych wyróżnień.