Jest projekt budżetu Wielkopolski. Czy znajdują się z nim kluczowe dla Śremu inwestycje?
Samorząd Województwa Wielkopolskiego opublikował projekt budżetu na 2025 rok. Wydatki samorządu przekroczą 4 mld złotych, z czego ponad 45% pochłoną inwestycje. W dokumencie pojawiają się wydatki związane z projektem „Kolej+” i dziesiątki prac drogowych. Czy w budżecie Wielkopolski zapisane zostały ważne dla Śremu inwestycje drogowe?
Samorządy przedstawiają projekty uchwał budżetowych na 2025 rok. W opublikowanym przez Województwo Wielkopolskie dokumencie widnieje wiele ważnych inwestycji. Marszałek Marek Woźniak zaplanował wydatki w wysokości ponad 4 mld złotych, jednak wpływy będą niższe, przez co planowany jest deficyt przekraczający 600 mln. Na inwestycje Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy ponad miliard 800 milionów złotych.
Sprawdziliśmy, czy w dokumencie znalazły się ważne inwestycje dla regionu śremskiego. Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie otrzyma 100 tysięcy złotych na projekt przebudowy, z kolei sąsiadujący ze szpitalem ZOL będzie dysponował 2 mln na zakup sprzętu i wyposażenia.
W wydatkach majątkowych znalazł się również punkt dotyczący realizacji projektu Kolej+. Dla zadania pod hasłem rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem-Czempiń urząd marszałkowski przeznaczył 815 tysięcy złotych. Z tej kwoty blisko 300 tysięcy dołoży gmina Śrem, a kolejne 20 tysięcy gmina Czempiń.
W budżecie Wielkopolski brakuje jednak kluczowych dla Śremu inwestycji – budowy ronda u zbiegu ulicy Sikorskiego i Alei Solidarności czy trzeciego etapu obwodnicy. Zapytaliśmy Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu czy zadania znalazły się w ich budżecie.
Wypłata odszkodowań za grunty, które przejdą na własność województwa wielkopolskiego, nastąpi po wydaniu decyzji ZRID. W przypadku zadania dot. III etapu obwodnicy Śremu nie będzie to jednak wcześniej niż w 2027 roku. Wypłaty odszkodowań dokonywane są w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego z poz. „Opracowanie dokumentacji i wykup gruntów – przygotowanie przyszłych inwestycji”. Natomiast budowa skrzyżowania typu rondo w miejscowości Śrem (ul. Sikorskiego – al. Solidarności) w chwili obecnej nie jest ujęta w planie na przyszły rok.
– mówi Kinga Hedrych, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu
Teoretycznie w przypadku oszczędności, WZDW rozszerza katalog inwestycji w ciągu roku, jednak kolejka oczekujących zadań jest długa i bez lobbingu ze strony władz samorządowych na przebudowę uciążliwego skrzyżowania możemy jeszcze poczekać.