To jest SZOK, rekord w PSZOK

piątek, 16 sierpnia 2024, 13:29

PSZOK po tymczasowym przeniesieniu do Śremu bije rekordy popularności. Liczba odwiedzin rok do roku wzrosła o sto procent. To dobry znak, bowiem gminy są zobligowane do osiągania wskaźników poziomu segregacji. W tym roku to 45%, a kary za niższy współczynnik mogą wynieść nawet kilka milionów złotych.

To jest szok – takim hasłem gmina Śrem promuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który po przeniesieniu do miasta notuje rekordowe zainteresowanie.

Myślę, że to było wiadomo od lat, że PSZOK w Mateuszewie, dlatego że on jest oddalony od miasta, on nie cieszy się tak dużą popularnością PSZOK, który mamy w chwili obecnej w Śremie – mam żywe liczby przed sobą – notuje dużo większą ilość odwiedzin. Dla porównania styczeń 2023 w Mateuszewie 137, w Śremie 409, w maju 2023 na przykład 444, a w tym roku blisko 1000 tutaj w Śremie. Także wzrost jest bardzo duży. Nas cieszy, że ludzie dowożą te odpady na PSZOK, a nie są wyrzucane do rowów, do lasu. Myślę, że idziemy w dobrą stronę. Oczywiście będziemy to systematycznie poprawiali, aby ta segregacja była jak najlepsza, żeby tych śmieci w przestrzeni publicznej było coraz mniej. Tutaj też mam na myśli rozbudowę systemu monitoringu, on będzie też kontrolował mieszkańców, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, jak na przykład w okolicach ulicy Roweckiego.

W okresie od stycznia do maja w porównaniu z 2023 roku liczba odwiedzin tymczasowego punktu wzrosła dokładnie o 135%. To dobry prognostyk, bo wszystkie odpady dostarczane do PSZOKu zwiększają gminny współczynnik segregacji. Za 2023 roku wynosił on 35% i udało się do zrealizować. W tym roku jest on o 10% wyższy i zagrożenie milionowymi karami jest dużo bardziej realne. Samorząd jednak pracuje nad nowoczesnymi technologiami, które w razie potrzeby pozwolą uniknąć kar.

Plan jest na budowę, zgodnie z dokumentacją, nowoczesnego PSZOKu w Mateuszewie. Dodatkowo punkty ELMO, czyli nowoczesne kody QR, które otwierają i sprawdzają segregację, będą zamontowane w Śremie. One też bardzo znacząco poprawiają poziom segregacji odpadów. Jest to niezbędne, dlatego że ustawa o utrzymaniu czystości porządku w gminach mówi o poziomach segregacji w kolejnych latach .Za 2023 rok to było 35% i udało nam się spełnić, ale już za 2024 rok poziom segregacji będzie musiał być na poziomie 45%, i będziemy tutaj popracować nad tym, żeby nie została nałożona na gminę Śrem kara za brak poziomu segregacji odpadów. 

W przetargu na budowę nowoczesnego PSZOKu wpłynęły dwie oferty i obie mieszczą się w budżecie zaplanowanym przez ratusz.