Szkoła podstawowa w Krzyżanowie zostanie zlikwidowana

piątek, 21 czerwca 2024, 15:48

To, o czym mówiło się już od paru ładnych lat ziści się w 2025 roku. Przyczyną takiej decyzji jest między innymi mała liczba uczniów oraz stan techniczny budynku, który powstał pod koniec XIX wieku.

Już od kilku lat w Krzyżanowie i okolicach mówiło się o tym, że miejscowa szkoła podstawowa zostanie zlikwidowana. Z roku na rok uczęszczało do niej coraz mniej dzieci, a niektórzy rodzice od jakiegoś czasu sami decydowali się posyłać swoje pociechy do bardziej oddalonych placówek. Spekulacje ucięła niedawna decyzja burmistrza Śremu, Grzegorza Wiśniewskiego – w 2025 roku szkoła przestanie istnieć.

Podjęliśmy w końcu decyzję, o której mówiło się już od blisko 10 lat. Planujemy, że w roku 2025 roku szkoła zostanie zlikwidowana. Powodów jest kilka.

Może zacznę od tego, że w tym roku szkolnym 2024-2025, czyli teraz od 1 września, szkoła będzie dalej funkcjonowała dla uczniów. Oczywiście z drobną zmianą nie będzie klasy pierwszej, ale to wynika z tego, że do klasy pierwszej szkoły podstawowej nie zapisał się żaden uczeń. Dzieci ze szkoły w Krzyżanowie już od września będą miały również zapewniony dojazd autobusem do szkoły w Nochowie.

mówi burmistrz Śremu, Grzegorz Wiśniewski

W kończącym się właśnie roku szkolnym do Krzyżanowa uczęszczało niecałe sześćdziesięcioro dzieci, w tym dziesięcioro do mieszczącego się w tym samym budynku przedszkola. Są to bardzo małe liczby i jak tłumaczył ratusz, aby gmina Śrem nie musiała dopłacać ogromnych pieniędzy do funkcjonowania szkoły, trzeba ją zamknąć. Powodów takiej właśnie decyzji jest jednak dużo więcej.

Po pierwsze niestety demografia – jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Jeżeli mówimy o tych miejscowościach: Krzyżanowo, Gaj, Błociszewo, Pucłowo, tam są też grunty dobrej klasy, nie ma możliwości ich zabudowywania zabudową jedną czy wielorodzinną, dlatego też nie ma tam nowych mieszkańców, w ogóle w społeczeństwie rodzi się mniej dzieci, więc to jest jeden z powodów. Kwestia druga to jest kwestia bezpieczeństwa, budynek szkoły w Krzyżanowie to jest stary budynek, ja osobiście teraz po ujęciu funkcji burmistrza odwiedzam wszystkie szkoły, byłem również w Krzyżanowie, tam funkcjonująca sala komputerowa na poddaszu stwarza ogromne niebezpieczeństwo przeciwpożarowe.

przekonuje Grzegorz Wiśniewski

Burmistrz Śremu odbył spotkania z rodzicami dzieci oraz nauczycielami pracującymi w Krzyżanowie. Pedagogów będących tam na stałym etacie jest dziewięciu i większość z nich ma nie obawiać się o swoją zawodową przyszłość. Jeśli zaś chodzi o dzieci, to zostaną one przeniesione do szkoły podstawowej w Nochowie. Zostaną tam zorganizowane Dni Otwarte, aby rodzice i nowi uczniowie mogli zapoznać się z placówką. Zabytkowy budynek szkoły podstawowej w Krzyżanowie zostanie po zamknięciu najprawdopodobniej sprzedany, ale bez sali gimnastycznej, która dalej ma służyć lokalnej społeczności.