Nowy krzyż w Konarzycach

poniedziałek, 13 maja 2024, 14:27

Postawili jeden krzyż, a uzbierali pieniądze aż na dwa. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Konarzyc udało się ustawić nowy krzyż w miejscu, gdzie od co najmniej stu lat stał stary. Sporych rozmiarów krucyfiks można znaleźć przy drodze wojewódzkiej nr 436.

Wedle pisanych źródeł, gdy w 1889 roku dziadek Jarosława Leśnego z Konarzyc kupował we wsi gospodarstwo, krzyż już tam stał i to w dokładnie tym samym miejscu co dzisiaj. Podczas uroczystości poświecenia nowego krucyfiksu, sołtys wsi, Katarzyna Stachowiak przybliżyła zebranym niezwykłą historię związaną z tym charakterystycznym obiektem sakralnym.

Społeczność wsi przez lata troszczyła się o krucyfiks, regularnie zawieszano na nim nowe girlandy, składano również świeże kwiaty. Krzyż już niestety był w tak złym stanie, że aby ocalić materialne dziedzictwo wsi, koniecznie było zebranie pieniędzy na nowy.

Podczas niedawnej uroczystości poświęcenia krzyża dokonał ksiądz Andrzej Dolski. Całe wydarzenie uświetnił też występu chóru Consensus.

Szczodrość mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców była tak duża, że udało się zebrać dużo więcej pieniędzy, niż potrzebowano. W związku z tym już wkrótce zostanie wyremontowany inny krzyż, stojący na granicy wsi Konarzyce i Kiełczynek.