Burmistrz i naczelnicy pod gradobiciem pytań w Zbrudzewie

piątek, 19 kwietnia 2024, 18:10

W Zbrudzewie odbyło się spotkanie otwarte z mieszkańcami nowego osiedla. Wśród wielu pytań kierowanych do pracowników magistratu były te dotyczące ulicy Brylantowej, Ametystowej, komunikacji miejskiej i budowy nowego placu zabaw.

W świetlicy wiejskiej w Zbrudzewie odbyło się spotkanie otwarte burmistrza Śremu, Adama Lewandowskiego z mieszkańcami nowego osiedla. Włodarz zaznaczył od razu, że mimo dosyć niefortunnego terminu, spotkanie ma charakter roboczy i merytoryczny, a nie wyborczy. Świadczyć o tym miała obecność trzech naczelników śremskiego magistratu – Katarzyny Bednarowicz, Naczelnik Pionu Gospodarowania Przestrzenią i Środowiskiem, Roberta Mielcarka, Naczelnika Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej i Szymona Wasielewskiego, Naczelnika Pionu Rozwoju i Infrastruktury. To właśnie oni w dużej mierze odpowiadali na pytania i wątpliwości mieszkańców, a nie włodarz gminy. W pierwszej części spotkania rozmawiano o ulicy Ametystowej i Brylantowej. Według mieszkańców nowego osiedla w Zbrudzewie woda, która przy deszczowej pogodzie zalega w trzech miejscach ulicy Ametystowej, jest efektem złego wykonania tej drogi. Naczelnik Wasielewski uważa, że do takiego stanu przyczyniają się jednak między innymi sami mieszkańcy, którzy zrzucają wodę z prywatnej posesji wprost na drogę. Urzędnik wspominał też o planach wobec ulicy Brylantowej.

Podczas rozmów o drogach w Zbrudzewie mieszkańcy zarzucali urzędnikom, że ich uwagi ze spotkania, które odbyło się w 2018 roku nie zostały uwzględnione i przez to ich problemy się tylko zwiększyły. Adam Lewandowski obiecał, że ze spotkania zostanie sporządzony protokół z podpisami obecnych na nim urzędników, w którym wszystkie deklaracje zostaną konkretnie wypunktowane. Tak też się stało. Jedną ze wspomnianych deklaracji było powstanie nowoczesnego terenu rekreacyjnego we wsi.

W Zbrudzewie mają powstać dwa boiska wielofunkcyjne, plac zabaw, zewnętrzna siłownia plenerowa, wiata rekreacyjna, miejsce do grilowania a także stojaki na rowery i parking dla samochodów. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2025 roku i według naczelnika Mielcarka, mogłyby się zakończyć jeszcze tego samego roku. Podczas spotkania mówiono jeszcze o możliwościach poszerzenia zakresu komunikacji miejskiej, o terenach gdzie mogłyby powstać sklepy, a także farmach fotowoltaicznych. Padła również propozycja organizacji nowego spotkania, do którego miałoby dojść jeszcze w czerwcu tego roku.