W zdrowym ciele, zdrowy duch

wtorek, 2 kwietnia 2024, 09:34

Jak żyć lepiej, mądrzej i dłużej. Profesor Wojciech Drygas z Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk miał okazję wygłosić wykład w Muzeum Śremskim. Celem wydarzenia miało być namówienie dzieci i młodzieży do większej aktywności fizycznej.

Wojciech Drygas jest profesorem nauk medycznych, działającym w Komitecie Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. Niedawno miał okazję wystąpić w Muzeum Śremskim z wykładem „Aktywność fizyczna i sport: kluczowe czynniki dla rozwoju fizycznego zdrowia dzieci i młodzieży”. Inicjatorem spotkania był miejsko-powiatowy WOPR w Śremie. Temat wystąpienia nie był przypadkowy. Według najnowszych badań młodzi Polacy mają bardzo kiepską wydolność, co przekłada się na ich brak sprawności fizycznej. Przyczyniają się do tego nie tylko siedzący tryb życia, ale także powszechna dostępność śmieciowego jedzenia i uzależnienie od korzystania z telefonów.

Według profesora Drygasa to rodzice powinni w odpowiednim czasie zaszczepić dzieciom regularną, nawet choćby niewielką aktywność fizyczną. Dodał także, że jeśli mówimy na przykład o otyłości, to na jej rozwój ma też wpływ niewielka ilość snu. Dorosły człowiek powinien bowiem spać co najmniej siedem godzin. Wojciech Drygas ze Śremem jest związany od dwudziestu lat. Dzięki jego pomocy śremscy pływacy mają przeprowadzane testy i badania wydolnościowe przed i po sztafetach.