Palmy wielkanocne przygotowywali przez wiele dni

środa, 27 marca 2024, 12:58

Ponad trzydzieści wielkanocnych palm zostało zgłoszonych do konkursu. Muzeum Śremskie już po raz trzeci wręczyło nagrody tym mieszkańcom miasta, którzy pochwalili się największym talentem artystycznym. Drobny upominek nie otrzymali wyłącznie zdobywcy trzech pierwszych miejsc czy wyróżnieni, ale wszyscy uczestnicy konkursu.

Nieprzypadkowo to właśnie w Niedzielę Palmową odbyło się podsumowanie trzeciej edycji konkursu Muzeum Śremskiego na najładniejszą palę wielkanocną. Tym razem z zaproszenia skorzystało ponad trzydziestu uczestników.

Palmy wielkanocne nagradzano w czterech kategoriach: palmy indywidualne dzieci, palmy indywidualne dorośli, palmy zbiorowe dzieci i młodzieży oraz palmy zbiorowe dorośli. Największa konkurencja była w przypadku palm zbiorowych dzieci i młodzieży. Pierwsze miejsce wśród najmłodszych uczestników zdobył Aleksander Nawrocki i Świetlica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to najpiękniejszą palmę wykonała Wiesława Podlawska, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wyrzece oraz członkowie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Mechlin.

Tradycją muzealnych konkursów na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i palmę wielkanocną są kiermasze, gdzie swoje rękodzieło sprzedaje Warsztat Terapii Zajęciowej. Jak zwykle, ozdoby wykonane przez uczestników Warsztatu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i szybko znikały z kiermaszowych stołów. Zanim biorący udział w konkursie zobaczyli wszystkie palmy jakie trafiły do muzeum, wysłuchali krótkiego koncertu wiosennego przygotowanego przez dzieci ze szkoły podstawowej w Dąbrowie.

Wystawę konkursowych palm można oglądać w Muzeum Śremskim jeszcze do ósmego kwietnia.