W WTZ praca wre. Uczestnicy przygotowują się do kiermaszu

czwartek, 21 marca 2024, 13:01

Na Warsztatach Terapii Zajęciowej praca wre. Uczestnicy różnych pracowni już od jakiegoś czasu dwoili się i troili, aby przygotować wyjątkowe, świąteczne rękodzieło. Z pewną częścią ich prac będzie można zapoznać się na podsumowaniu konkursu na wielkanocną palmę w Muzeum Śremskim.

Warsztat Terapii Zajęciowej działa na terenie powiatu śremskiego od grudnia 2016 roku. Ich głównym zadaniem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Z pewnością część mieszkańców Śremu kojarzy prace uczestników warsztatów, którzy co roku przygotowują wyjątkowe rękodzieło.  W tym momencie przygotowania do Wielkanocy trwają pełną parą.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w dniu dzisiejszym tworzą przede wszystkim komponenty do ozdób wielkanocnych i wiosennych, m.in. wianki. To są gałązki, głównie brzozowe. Na drugim stole mamy wierzbowe. I to wszystko po prostu będzie zaplatane. To są zwykłe techniki wicia, które doskonalą nasi uczestnicy po prostu już od lat. Więc to jest taki stały nasz taki asortyment na kiermaszach. Kilka takich wianków już mamy gotowych.

mówi Ewelina Bednarska-Dopierała, pracownik WTZ

Na ten moment śremski warsztat liczy czterdziestu uczestników z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną, którzy działają w ośmiu pracowniach.

Mamy różne pomysły. Czasami to jest nasza inwencja twórcza. Czasami się posiłkowaliśmy internetem, ale w internecie jest też dużo prac, które są takie same. Więc często teraz polegamy właśnie na inwencji twórczej uczestników naszych warsztatów. I często właśnie się posiłkujemy własnymi pomysłami, tworząc różnego rodzaju właśnie stroiki, czy też doniczki zdobiąc, żeby to było takie nasze.

mówi Sebastian, jeden z uczestników WTZ

Z rękodziełem wykonanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej będzie można się zapoznać w niedzielę, podczas trwania podsumowania konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną, organizowanego przez Muzeum Śremskie.