Koalicja Obywatelska chce współtworzyć Radę Powiatu

środa, 28 lutego 2024, 08:54

Koalicja Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do rady powiatu śremskiego i kandydata do Sejmiku. Gościem specjalnym spotkania z mediami był wicemarszałek senatu i przewodniczący wielkopolskiego zarządu Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński.

Pierwszym większym ugrupowaniem politycznym, które postanowiło pokazać swoich kandydatów do kwietniowych wyborów samorządowych w powiecie śremskim była Koalicja Obywatelska. Wzorem kampanii z 2018 roku, koalicja wyborcza Platformy, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych wystawi kandydatów wyłącznie do rady powiatu śremskiego. Jeśli chodzi o gminę Śrem, to Koalicja Obywatelska popiera kandydatów Komitetu obecnie urzędującego burmistrza, Adama Lewandowskiego. Kandydatów na radnych i przedstawicieli mediów przywitał szef śremskiej Platformy, Piotr Ruta. Następnie głos zabrał gość specjalny spotkania, wicemarszałek Senatu i przewodniczącego wielkopolskiego zarządu Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński.

Wybory samorządowe są niezwykle ważne, wiemy to dobrze. Wiemy to dobrze po ostatnich 8 latach, kiedy samorząd był zwijany, kiedy samorządowi zabierano pieniądze, kiedy samorządowi zabierano kompetencje, kiedy zabierano różne instytucje, które dotąd samorząd reprezentowały. Wracamy do samorządności jako jednej z tych podstawowych cech odrodzonej Rzeczypospolitej, samorządności, która przez wielu, także tych, którzy za samorządem nie przepadają, i tak jest uznawana za najlepszą część reformy po 1989 roku. Samorządność to jest po prostu praca blisko obywateli, to jest służenie im bezpośrednio, to jest umiejętność wsłuchiwania się w rzeczy, które są dla ludzi najważniejsze lokalnie.

mówił Rafał Grupiński

Rafał Grupiński wyraził swoje zadowolenie z faktu, że od lat przedstawiciele wybrani z list Platformy Obywatelskiej współrządzą powiatem śremskim.

Bardzo jestem jako szef Platformy Wielkopolskiej zadowolony, ponieważ mamy blisko dwa tysiące kandydatów Koalicji Obywatelskiej w tej chwili w regionie, ponieważ poza dwoma powiatami wszędzie idą komitety Koalicji Obywatelskiej w wyborach, wszędzie, czego dawno nie widzieliśmy. Często powstawały jakieś lokalne komitety związane po prostu z jakimiś lokalnymi koalicjami. Dzisiaj idziemy jako Koalicja Obywatelska praktycznie wszędzie po to, żeby ewentualnie koalicję zawierać potem, ale na naszych warunkach, po wygranych wyborach. Dlatego musimy wygrać, musimy też wygrać sejmik, który jest dla nas bardzo ważny.

dodał Grupiński

Pod koniec spotkania przyszedł czas na przedstawienie kandydatów na radnych powiatowych. W okręgu pierwszym na który składają się gminy Książ Wielkopolski i Dolsk startować będzie Bartosz Mikołajczak, Damian Szulc, Anna Krępulec, Andrzej Ratajczak, Julita Czapla, Karolina Nowacka.  W okręgu drugim, czyli dużej części Śremu będzie można zagłosować na Hieronima Bartkowiaka, Marcina Chwałczyńskiego, Sylwię Dziurdę-Bielawską, Izabelę Kończewską, Ryszarda Mitmańskiego i Joannę Wesołek.  Okręg trzeci stanowi gmina Brodnica, prawobrzeżny Śrem, Helenki i wsie gminy Śrem. Tam na listach znajdziemy Piotra Rutę, Beatę Sarnowską-Czajkę, Artura Bielawskiego, Macieja Wachowiaka, Katarzynę Michalewicz, Jarosława Kończewskiego, Agnieszkę Stępę, Andrzeja Łowickiego, Edytę Wesołek, Leszka Piorunowskiego i Łukasza Piaseckiego. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest Hieronim Urbanek.