Zbrudzewo. Ulica Brylantowa coraz bliżej

środa, 7 lutego 2024, 12:57

Wkrótce ruszą prace budowlane na ulicy Brylantowej w Zbrudzewie. To pierwsza droga z prawdziwego zdarzenia w nowej części wsi. Prace na odcinku blisko 800 metrów potrwają maksymalnie 4 miesiące. O kontrakt w przetargu ubiega się 6 firm. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na niemal 2 mln 600 tysięcy złotych złożyło śremskie przedsiębiorstwo.

W 2023 roku gmina Śrem pozyskała 2 mln złotych na budowę od podstaw ulicy Brylantowej w nowej części Zbrudzewa. Z własnego budżetu miała dołożyć kolejny milion, ale już wiadomo, że nie będzie potrzeby angażowania całości tych środków. O kontrakt ubiega się bowiem 6 firm, które złożyły oferty opiewające na sumy od niemal 2 mln 600 tysięcy do ponad 3 mln 900 tysięcy złotych. Najkorzystniejszą cenowo propozycję złożyła śremska firma Inwest-Bruk i najpewniej ona zdobędzie kontrakt na realizację prac. Wszystko zależy od weryfikacji, którą obecnie prowadzą urzędnicy magistratu. Po udzieleniu zamówienia, wykonawca będzie miał 4 miesiące na zrealizowanie prac. Inwestycja obejmuje budowę od podstaw ulicy Brylantowej na całym jej odcinku liczącym dokładnie 777 metrów.

Bardzo liczą się mieszkańcy, którzy na tą inwestycję dość długo wyczekiwali i w końcu zostanie ona zrealizowana. Mam nadzieję, że w przeciągu trzech miesięcy mieszkańcy będą się cieszyć nową drogą.

mówi Nina Stępa, sołtys Zbrudzewa i zarazem Radna Rady Miejskiej w Śremie

Droga zostanie utwardzona kostką betonową i będzie szeroka na 6 metrów. Po jednej stronie drogi zlokalizowane zostaną równoległe miejsca parkingowe oraz chodnik, po drugiej zaś rów do którego powierzchniowo spływać ma woda z jezdni. Do ulicy Diamentowej ciąg pieszy znajdzie się po stronie wschodniej, zaś dalej po stronie zachodniej. Dwa istniejące przystanki autobusu szkolnego pozostaną w dotychczasowych miejscach, ale zyskają nową nawierzchnię. Na całej długości drogi znajdzie się 6 przejść dla pieszych. Na ulicy Brylantowej nadal ma obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h.