40-lecie śremskich hutników

czwartek, 30 listopada 2023, 09:23

Był pierwszą organizacją związkową w śremskiej odlewni. Związek Zawodowy Hutników Odlewni Żeliwa w Śremie obchodził 40-lecie utworzenia. Z tej okazji w Gajówce odbyła się jubileuszowa uroczystość, której wzięli obecni związkowcy, jak i emerytowani odlewnicy. Osiem osób zostało uhonorowanych medalami Federacji Metalowców i Hutników.

Mówił Sławomir Kubala, który od 3 lat przewodniczy związkowi zawodowemu hutników w PGO SA Odlewnia Żeliwa oddział w Śremie, a od 1988 roku jest jego członkiem. Śremscy odlewnicy – Ci czynni, jak i emerytowani – świętowali jubileusz   w zbrudzewskiej Gajówce. Jak mówiono na wstępie, przez wiele lat w zakładach nie mogły funkcjonować związki zawodowe, ale zmieniło się to w 1983 roku.

W latach, kiedy odlewnia zatrudniała ponad 3 tysiące osób, do związku przynależało około 250 pracowników. Dziś śremski zakład zatrudnia około 370 osób, a związek liczy 90 członków.

Przy związku działa też koło emerytów, które liczy dziś blisko 120 członków.

W trakcie uroczystości obecni i emerytowani odlewnicy zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony działacz Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników. Otrzymali je: Marioletta Smolich, Zdzisław Stawski, Wojciech Tomaszewski, Jan Rożek, Lilianna Wąsik, Dariusz Szulc, Jan Ratajczak oraz Sławomir Kubala. Medale wręczał m.in. Mirosław Grzybek, przewodniczący Federacji, który również zabrał głos.

Nie brakowało gratulacji i słów uznania ze strony samorządowców. Gośćmi uroczystości byli wicestarosta Piotr Ruta i zastępca burmistrza Bartosz Żeleźny.

Głos zabrał też dyrektor PGO SA Odlewnia Żeliwa oddział w Śremie, Jakub Kołakowski.

Uroczystość nie zakończyła się na części oficjalnej. Odlewnicy przy muzyce świętowali do późna zarówno jubileusz oraz zbliżający się dzień odlewnika.