Kolejne przejścia doświetlone

poniedziałek, 27 listopada 2023, 11:21

Kolejne dwa bezpieczna przejścia dla pieszych powstają przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z budżetu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Od 2017 roku na terenie Śremu powstają bezpieczna przejścia dla pieszych. Mowa o miejscach, w których montowane są specjalne latarnie doświetlające zebry. Zastosowane w nich soczewki i klosze precyzyjnie oświetlają cały obszar przejścia dla pieszych, zapobiegając emisji światła w niebo.

W tym roku Gmina Śrem zdobyła 65 tysięcy złotych dofinansowania na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorządy mogły przeznaczyć grant na poprawę bezpieczeństwa drogowego, a więc bezpieczne chodniki i ścieżki rowerowe, sygnalizację świetlną czy oświetlenie newralgicznych miejsc. Nowe instalacje świetlne są już montowane przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Pierwsza przy skrzyżowaniu z ulicą Reja, druga przy wyjściu z peronu dworca PKS.

Przy zebrach ustawione zostały po dwie latarnie z dedykowanymi oprawami oświetleniowymi, które poprawiają bezpieczeństwo pieszych.

Przypomnijmy, że gmina doświetla zebry od 2017 roku. W  pierwszych latach realizacji projektu montowano je w 10 lub nawet kilkunastu lokalizacjach rocznie, a ostatnio takich inwestycji albo nie było wcale, albo obejmowały 1 lub 2 przejścia.