Staszica/Grunwaldzka ze sygnalizacją? WZDW rozważy taką możliwość

wtorek, 14 listopada 2023, 08:39

WZDW jest otwarty na poprawę bezpieczeństwa na feralnym skrzyżowaniu Grunwaldzka/Staszica w Śremie. Odpowiedź na kolejną interpelację radnej Elżbiety Michalskiej przyniosła zmianę wcześniejszego stanowiska.

Po ponad miesiącu znamy odpowiedź Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu na interpelację radnej Elżbiety Michalskiej. Radna Rady Powiatu w Śremie interweniowała w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Staszica.

Pragnę poinformować, że natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu od roku 2021 znacznie się zwiększyło. W pobliżu skrzyżowania znajdują się dwie szkoły: Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie i Zespół Szkół Katolickich im. Św. Jana Pawła II w Śremie. Liczba uczniów w tych szkołach, w związku z dużym naborem w roku szkolnym 2021/2022 i 2022/2023 znacznie się zwiększyła. Kształcenie w szkołach odbywa się w systemie dwuzmianowym, część uczniów wraca zatem z zajęć po zmroku. W okolicy skrzyżowania znajdują się także firma, która korzysta z transportu samochodami ciężarowymi. We wrześniu na skrzyżowaniu tym miały miejsce już dwa wypadki z udziałem rowerzystów i samochodów osobowych. W tej sytuacji zasadnym byłoby zainstalowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

wnioskowała radna Elżbieta Michalska

To już druga interpelacja Michalskiej w tej sprawie. Pierwszą złożyła pod koniec kwietnia 2021 roku. Wtedy to zarządca drogi odpowiedział, że wskazane przez radną skrzyżowanie jest w ich ocenie dobrze oznakowane i nie widzi konieczności zmian w istniejącej organizacji ruchu. Teraz się to zmieniło.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu informuje, że w przedmiotowej sprawie do tut. Zarządu wpłynęły również wnioski Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie oraz Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Jana Pawła II w Śremie. W związku z powyższym WZDW w Poznaniu rozważy możliwość wybudowania sygnalizacji świetlnej we wskazanej lokalizacji, jednakże zaznaczamy, iż z uwagi na wysoki koszt przedsięwzięcia wystąpimy z prośbą o współfinansowanie zadania do Miasta Śrem oraz Starostwa Powiatowego w Śremie.

poinformował w odpowiedzi na interpelację Paweł Katarzyński , dyrektor WZDW w Poznaniu

Póki co konkretów brak, ale jak można wyczytać między wierszami i co wynika z wcześniejszych doświadczeń, pracę nad budową sygnalizacji mogą przyspieszyć samorządy, deklarując konkretne wsparcie finansowe.

O tej sprawie mówiliśmy już na naszej antenie: