Bezcenne urządzenia pojawiły się na Jezioranach

poniedziałek, 13 listopada 2023, 16:42

Są bardzo proste w obsłudze, a mogą uratować czyjeś życie. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Śremie postanowiła wyposażyć swoje nieruchomości w dwa defibrylatory. Urządzenia ratujące ludzkie życie są ogólnodostępne i może z nich w razie potrzeby skorzystać każdy.

Niedawno w Biurze Obsługi Lokatora Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie i na ścianie pawilonu Relaxu zamontowano dwa defibrylatory. Pracownicy jak i członkowie rady nadzorczej oraz zarządu Spółdzielni, a także pracownicy firm wynajmujących lokale w budynku na Chłapowskiego 3 przeszli przy tej okazji szkolenie korzystania z urządzeń.

Udało nam się pozyskać firmę, która zasponsorowała jeden z defibrylatorów, który w tej chwili widzimy, znajduje się na budynku pawilonu Relax. To jest urządzenie, które jest całkowicie automatyczne. Defibrylator znajduje się w takiej kapsule, którą bardzo łatwo otworzyć w razie potrzeby. Jest to monitorowane i również jest wyposażone w płytę grzewczą, żeby utrzymać tam stałą temperaturę, która jest nieodzowna, żeby jednak te baterie, które się znajdują w tym defibrylatorze mogły działać. Drugi defibrylator znajduje się w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej w Biurze Obsługi Lokatora, które jest czynne całą dobę. Jest ogólnie dostępny, ponieważ znajduje się w skrzyneczce, która nie jest zamykana, więc każdy z przechodniów może skorzystać. 

tłumaczy Wojciech Majchrzak z Klubu Relax

Urządzenie nie dość, że jest bardzo proste w obsłudze, to jeszcze po naciśnięciu odpowiedniego przycisku samo instruuje użytkownika, jak z niego korzystać.

Samo urządzenie jest bardzo proste. Tak jak wspomniałem wcześniej, posiada dwa przyciski. Przycisk włączający, przycisk ratunkowy i kieszonkę z elektrodami. Elektrody wyciąga się za pomocą jednego pociągnięcia.

mówi Karol Motała

Defibrylator pozwala przywrócić prawidłową pracę serca w przypadku zatrzymania krążenia. Gdy widzimy leżącą na ulicy nieprzytomną osobę, która w dodatku nie oddycha, to koniecznie trzeba z tego urządzenia skorzystać. Defibrylatory zamontowane tak w Biurze Obsługi Lokatora Spółdzielni jak i na ścianie pawilonu Relaxu są urządzeniami ogólnodostępnymi i może z nich w razie potrzeby skorzystać każdy.