Specjalni, czyli wyjątkowi. 50-lecie ZSS

piątek, 27 października 2023, 17:45

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie obchodzi w tym roku pięćdziesięciolecie istnienia. Z tej okazji nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu oraz życzeń, po raz pierwszy w historii tej placówki przyznano również „super Maryśkę.”

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie działa już od pięćdziesięciu lat. Oficjalne obchody jubileuszu wyjątkowej z wielu względów szkoły odbyły się w sali Bazar. Halina Osińska, dyrektor placówki przytoczyła zebranym kilka najważniejszych momentów i postaci z historii szkoły.

Dyrektor Łakoma była studentką patronki szkoły, Marii Grzegorzewskiej i pierwszą osobą, która zabiegała o rozbudowę szkoły. Budynek w którym do dziś mieści się siedziba szkoły, obecnie znacznie już rozbudowana i zmodernizowana, stoi już od 110 lat. Aktualna dyrektor szkoły specjalnej wspominała także swoją poprzedniczkę, Krystynę Rymaniak, która technologicznie wprowadziła placówkę w XXI wiek. Halina Osińska wspominała również o bardzo dobrej współpracy szkoły z organem prowadzącym, jakim jest śremskie starostwo powiatowe. Słowa te potwierdzał starosta Zenon Jahns.

Starosta Jahns przypomniał zebranym w sali Bazar, że rozbudowa szkoły z roku 2017 nie była ostatnią i już wkrótce ponownie ruszą tam prace budowlane. Wśród zaproszonych gości był również Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł.

Obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia szkoły uznano za idealną okazję, aby zapoczątkować nową tradycję. Po raz pierwszy bowiem wręczono statuetkę „super Maryśki” na część patronki szkoły, Marii Grzegorzewskiej. Pierwszą tego typu nagrodę w uznaniu pracy na rzecz placówki przyznano byłej dyrektorce szkoły, Krystynie Rymaniak.

Od początku istnienia szkoły ukończyło ją 538 absolwentów. Na chwilę obecną uczy się tam 83 uczniów w 16 zespołach.