Ścigali się o Błękitną Wstęgę

niedziela, 15 października 2023, 12:53

W sobotę kwadrans przed godziną 11. nad śremskim akwenem rozbrzmiał dzwon Klubu Żeglarskiego „Odlewnik”. Był to znak do rozpoczęcia regat zamykających sezon. Żeglarze ścigali się o „Błękitną Wstęgę Jeziora Grzymisławskiego”. O wydarzeniu opowiedział nam komandor klubu Paweł Szymenderski.

Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Grzymisławskiego odbywają się od początku istnienia klubu, a więc od przeszło pięćdziesięciu lat. Co roku są to ostatnie zawody w sezonie, w których startują wszystkie łódki razem. Nie ma podziału na klasy. W tegorocznej edycji zgłosiło się 25 załóg, ale finalnie w rywalizacji brały udział 23 jachty i 39 żeglarzy. Dwie jednostki odpadły z powodu problemów technicznych.

Uczestnicy regat mieli do pokonania pętlę wokół całego akwenu o długości ok. 10,5 kilometra. Na pokonanie tego dystansu potrzebowali nieco ponad godzinę. Żeglarze płynęli od przystani przy ulicy Jeziornej do tzw. rozlewiska, czyli miejsca, gdzie Jezioro Grzymisławskie jest najszersze. Znajduje się ono na wysokości Drzonku.

Regaty zabezpieczali ratownicy śremskiego oddziału WOPR oraz strażacy OSP Śrem.