Kręcili do Zawór dla Cygalskiego

sobota, 23 września 2023, 16:06

Dziesięć kilometrów na rowerze, ku ci patrioty spod Książa. Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej wraz z uczniami Zespołu Szkół Politechnicznych zorganizowało kolejną edycję rajdu upamiętniającego postać Maksymiliana Cygalskiego. Przejazd jednośladami zakończył się w Zaworach, gdzie Cygalski ponad sto lat temu przyszedł na świat.

Maksymilian Cygalski był powstańcem wielkopolskim i śląskim, który został skazany na śmierć po bohaterskiej obronie poczty Gdańskiej w 1939 roku. Na świat przyszedł 123 lata temu we wsi Zawory pod Książem Wielkopolskim. Co roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Politechnicznych organizuje rajd rowerowy, upamiętniający postać tego polskiego patrioty. W przejeździe biorą udział także członkowie Śremskiego Klubu Rowerowego „Warcianie”.

Rajd kończy się w Zaworach, przy głazie poświęconemu Maksymilianowi Cygalskiemu. Tam składane są wiązanki kwiatów i znicze oraz odbywa się krótki program okolicznościowy przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej w Konarzycach.