Śrem muralami stoi. Najnowszy prezentuje poetkę

czwartek, 21 września 2023, 15:25

Mural z kolorowym wizerunkiem Pauli Wężyk został oficjalnie zaprezentowany. Artystyczny portret poetki już od jakiegoś czasu cieszy oko odwiedzających śremską bibliotekę publiczną. Przy okazji symbolicznego odsłonięcia malowidła można było posłuchać wykładu wygłoszonego przez doktor Danutę Płygawko, inicjatorkę powstania muralu.

Marzeniem od zawsze Anny Laski-Szmyt, dyrektor śremskiej biblioteki publicznej było, aby w Śremie pojawiało się coraz więcej murali. Do niedawna pewnie nie sądziła, że jedno z artystycznych naściennych malowideł pojawi się także na ścianie zarządzanej przez nią placówki. Cel udało się zrealizować i mury biblioteki od niedawna zdobi kolorowy wizerunek Pauli Wężyk, poetki która większość swojego życia związała ze Śremem. Mural powstał przy współpracy z Dagmarą Mandat z Fundacji Autentyczności w Sztuce, która w zeszłym roku miała okazję już realizować w Śremie jeden mural. Wtedy na ścianie bloku przy ulicy Okulickiego powstał wizerunek powstańca wielkopolskiego spod Śremu, Daniela Kęszyckiego. Przy okazji symbolicznej prezentacji muralu z wizerunkiem Pauli Wężyk, Dagmara Mandat zdradziła nieco kulis jego powstawania.

Inicjatorką powstania na ścianie biblioteki malowidła przedstawiającego postać poetki, była doktor Danuta Płygawko, która wraz z Ewą Bąk w zeszłym roku przygotowały książkę na temat życia Pauli Węzyk.

Po symbolicznym odsłonięciu muralu zaproszono wszystkich obecnych na wykład doktor Płygawko o patriotyzmie w życiu i twórczości Pauli Wężyk.