O związkach Wybickiego z Wielkopolską i Ziemią Brodnicką

czwartek, 21 września 2023, 15:21

Manieczki były dla Józefa Wybickiego Ziemią Obiecaną. Do takich między innymi wniosków można dojść po lekturze najnowszej publikacji wydanej przez Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego. Autorem kilkudziesięciostronicowej książeczki jest historyk, Maciej Włodarski.

Józef Wybicki był polskim patriotą, prawnikiem, politykiem i pisarzem, ale przede wszystkim autorem słów Mazurka Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski. Po ślubie ze swoją drugą żoną, Esterą Wierusz-Kowalską nie chciał wracać do rodzinnego Będomina na Kaszubach, który w tamtym czasie znajdował się pod zaborem pruskim i zdecydował się na zakup Manieczek pod Śremem, które szybko stały się dla niego nowym domem. O jego powiązaniach z Wielkopolską i ziemią Brodnicką będzie można przeczytać w najnowszej publikacji wydanej przez Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego. Autorem książeczki jest członek stowarzyszenia i historyk, Maciej Włodarski.

Publikację będzie można za darmo otrzymać podczas zbliżających się obchodów Dnia Hymnu Narodowego w Brodnicy oraz w biurze informacji turystycznej przy ulicy Okulickiego 3 w Śremie. Całość rozmowy o Józefie Wybickim i formach jego upamiętniania w powiecie śremskim, będzie można obejrzeć na naszej antenie i stronie internetowej Telewizji Relax.