7 milionów dla gmin powiatu śremskiego. Głównie na drogi

piątek, 15 września 2023, 15:28

Niemal 7 mln złotych otrzymają gminy powiatu śremskiego z Polskiego Ładu. Właśnie rozstrzygnięto drugą edycję programu skierowanego do gmin popegeerowskich. Wszystkie samorządy poza Dolskiem zmierzają sfinansować zadania drogowe.

W piątek premier Matusz Morawiecki ogłosił wyniki 6. edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których działały państwowe gospodarstwa rolne. 1732 jednostkom samorządu przyznano dofinansowanie na realizację 2035 inwestycji. Najwięcej środków rząd przeznaczy na kolejno: infrastrukturę drogową, inwestycje wodno-kanalizacyjne oraz infrastrukturę społeczną i sportową. Wartość udzielonego dofinansowania w skali całego naboru to 4,5 mld złotych.

Tym razem w powiecie śremskim wsparcie otrzymały wszystkie gminy. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji ani złotówki nie otrzymała Brodnica, na terenie której działał jeden z największych i wzorcowy PGR – Kombinat Manieczki. Obecnie gmina Brodnica otrzymała niespełna 2 mln złotych na modernizację dróg gminnych. Książ Wielkopolski pozyskał 1 milion 960 tysięcy na drogę Międzybórz-Konarskie, z kolei gmina Śrem otrzyma 2 mln złotych na przebudowę dróg gminnych w Krzyżanowie i Ostrowie. Jedyną „niedrogową” inwestycję zrealizuje Dolsk, który otrzyma 980 tysięcy złotych na wodociąg w Kotowie.

Samorządy czekają na rozstrzygnięcie siódmej i ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, a do 18 września trwa nabór wniosków w 9. edycji. Gminy oraz związki międzygminne mogą ubiegać się o granty na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej.