Malować… przyglądać się uważnie

czwartek, 7 września 2023, 14:03

Obrazy traktuje niemal jak swoje dzieci. Profesor Grzegorz Ratajczyk, malarz, grafik i rysownik z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu gościł z wystawą w Muzeum Śremskim. Swoimi pracami zachęcał do spowolnienia codziennego biegu i chwili refleksji nad prezentowanymi dziełami.

Profesor Grzegorz Ratajczyk to pochodzący z Krotoszyna malarz i rysownik na co dzień opiekujący się XIII Pracownią Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Niedawno odwiedził on z wystawą gościnne progi Muzeum Śremskiego, gdzie w akwarium zawisło kilkadziesiąt jego prac. Wernisaż zatytułowany został: „Malować… przyglądać się uważnie.”

W zamyśle autora pokazywanych w muzeum prac, wystawa ma skłonić obecnie zabieganych ludzi do zatrzymania się i chwili zadumy nad nieszablonowymi widokami i pejzażami. Profesor Ratajczyk słynie z tego, że tak jak widowiskowo maluje, to równie ładnie potrafi opowiadać o swoich obrazach, z czego uczestnicy wernisażu skwapliwie korzystali. Wystawę prac wykładowcy poznańskiego uniwersytetu artystycznego można zobaczyć do początku października.