Chrząstowo. Będzie bezpieczniej. Trwa wyczekiwany remont

wtorek, 5 września 2023, 09:24

Jak już informowaliśmy, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zaplanował na 2023 rok dalszą modernizację trasy 436 w Chrząstowie. Prace ruszyły w lipcu i potrwają do października. Kierowcy muszą liczyć się na utrudnienia. W ciągu dnia obowiązuje tam ruch wahadłowy.

Dwa lata temu drogowcy przebudowali 3 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 436 w Chrząstowie. Oprócz wymiany nawierzchni asfaltowej, jezdnia została poszerzona, zmodernizowano kanalizację deszczową, mieszkańcy wsi zyskali nowe chodniki. Problem w tym, że bezpieczniejsza i równiejsza droga kończyła się nagle w połowie Chrząstowa. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich informował wtedy, że na dalszą rozbudowę zabrakło pieniędzy, ale zadanie z pewnością będzie realizowane w przyszłości.

W tym roku okazało się, o czym już informowaliśmy, że mieszkańcy wsi nie musieli długo czekać. Po dwóch latach inwestycja zostanie dokończona. Prace ruszyły w lipcu i od strony Zawór widać już nowy ciąg dla pieszych. W ramach remontu odtworzone zostaną rowy odwadniające oraz kanalizacja deszczowa ze studzienkami krawężnikowymi. Co najbardziej cieszy mieszkańców to zupełnie nowe chodniki. Dukt dla pieszych powstanie po przeciwnej stronie drogi, aż do skrzyżowania w kierunku Jarosławek. Miejscami konieczne było zastosowanie muru oporowego, a także barier bezpieczeństwa.

Nowością ma być zatoka parkingowa w pobliżu jednego ze sklepów. Docelowo utwardzone zostaną wjazdy na posesje i tereny rolnicze. Na koniec drogowcy położą nowy dywanik asfaltowy, wzmocniony specjalną siatką.

Większość prac prowadzi lokalna firma z Książa Wielkopolskiego, a generalnym wykonawcą jest ponownie firma Colas Polska. Wartość kontraktu to niemal 3 miliony 800 tysięcy złotych. To mniej więcej tyle, ile 2 lata temu kosztowała modernizacja prawie trzy razy dłuższego odcinka tej drogi.