Tak zakończenie żniw świętowali w gminie Brodnica

środa, 30 sierpnia 2023, 07:30

Deszczowa aura nie opuszczała także rolników z gminy Brodnica, którzy w Żabnie świętowali swoje dożynki. Pogoda nie przeszkadzała jednak uczestnikom gminno-sołecko-parafialnego święta plonów i wszyscy dobrze się bawili.

Gmina Brodnica swoje święto plonów obchodziła w ten sam dzień, w którym odbywały się powiatowe dożynki w Książu Wielkopolskim. Aura w Żabnie również była pochmurna i deszczowa, jednak nie przeszkadzało to we wspólnym świętowaniu. Nim rozpoczęto tradycyjny, a zarazem bardzo nowoczesny obrzęd dożynkowy, który wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki”, wójt gminy Brodnica, Marek Pakowski podziękował rolnikom za trud włożony w ich codzienną pracę.

Przy okazji dożynek, uczestnicy imprezy usłyszeli także krótki rys historyczny Żabna, z którego wynikało, że przez pewien czas miejscowość miała nawet status miasta.

Starostą gminno-sołecko-parafialnych dożynek w Żabnie był Tomasz Zgoła, który wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego i uprawą zbóż. Podobną działalność prowadzi również starościna Paulina Roszak. To właśnie ta para przekazała na ręce wójta dożynkowy chleb, który potem był dzielony między zebranych.

Zabawę z taneczną zorganizowaną na koniec brodnickiego święta plonów zapewnił zespół Amigo Band.