Gęsina królowała w Nowieczku

wtorek, 29 sierpnia 2023, 18:32

Wielkopolska gęsiną stoi. Bardzo dobrze wiedzą o tym w Nowieczku, gdzie po raz trzeci zorganizowano powiatowe Święto Gęsi. Przy tej okazji, piętnaście kół gospodyń wiejskich z całej wielkopolski miało okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne.

Gęsi w różnej formie ponownie zagościły w gminie Dolsk. Święto biało upierzonych ptaków zorganizowane zostało przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nowieczek. Jak co roku i tym razem na wydarzeniu pojawiły się tłumy ludzi skuszonych nie tylko obiadem, którego motywem przewodnim była gęsina, ale także bogatym programem imprezy.

Pierwszym punktem Święta Gęsi w Nowieczku była prezentacja potraw konkursowych z gęsiny, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie przyjechały do Nowieczka nie tylko z różnych części powiatu śremskiego – swoje dania miały okazję zaprezentować także koła między innymi spod Ostrowa Wielkopolskiego i Konina.

O korzyściach płynących nie tylko ze spożywania gęsiny, ale także jej hodowania wspominał prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowski.

Gdy już wszyscy uraczyli swoje podniebienia gęsiną, odbył się konkurs konny „Zrywanie gąsiora” w którym wzięło udział dziesięciu zawodników z trzech stajni. Chwilę potem zaproszono na występ mażoretek z klubu LKS Zawisza Dolsk oraz koncert zespołu folklorystycznego TYTKA. Na Święcie Gęsiny w Nowieczku nie zapomniano również o najmłodszych, dla których przygotowano między innymi dmuchane atrakcje.