Awanse na Święto Wojska Polskiego

sobota, 19 sierpnia 2023, 12:59

Była uroczysta defilada i pokaz sztuki walki w bliskim kontakcie. W śremskiej jednostce wojskowej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie, poza historyczną refleksją, było dobrą okazją do wręczenia awansów, wyróżnień i nagród.

Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku, kiedy to polski żołnierz powstrzymał natarcie bolszewickiej nawały. Śremskie upamiętnienie tego ważnego historycznie wydarzenia odbyło się na placu apelowym jednostki wojskowej. Świętowanie rozpoczął przemarsz kompanii honorowej 6 batalionu dowiedzenia Sił Powietrznych. Potem tradycyjnie nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dowódca batalionu, podpułkownik Daniel Dąbek.

Mimo, że Bitwa Warszawska bezpośrednio nie dotknęła Śremu, to wielu jego mieszkańców dobrowolnie wzięło udział w wojnie i broniło stolicy Polski. Do tych śmiałków należał także dziadek burmistrza Śremu, Adama Lewandowskiego.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego zakończył pokaz walki w bliskim kontakcie, przygotowany przez kaprala Kamila Duszyńskiego, kaprala Daniela Gaczyńskiego i szeregowego Norberta Porębę.