Drugi rok z rzędu bez konkurencji nad Dolskiem

piątek, 18 sierpnia 2023, 16:54

W Lesznie rozgrywane są 32. ENEA Leszno Balloon Cup oraz 11. Balonowe Mistrzostwa Polski Juniorów. 25 pilotów z Polski i Europy – Węgier, Wielkiej Brytanii i Litwy. Tradycją zawodów jest jeden z lotów nad Dolskiem, jednak drugi rok z rzędu pogoda nie pozwoliła rozegrać konkurencji. Tym razem do regionu zbliżała się burza.

Od środy Leszno jest gospodarzem 32. ENEA Leszno Balloon Cup oraz 11. Balonowych Mistrzostw Polski Juniorów. Zwyczajem ubiegłych lat, jeden z wieczornych startów został zorganizowany w okolicy Dolska. W czwartek o 18 na terenie ośrodka Villa Natura rozpoczęła się odprawa zawodników. Drugi rok z rzędu zapadła trudna decyzja o odwołaniu lotu ze względu na warunki atmosferyczne.

Mimo odwołania lotów zawodniczych, 4 balony wzbiły się w powietrze na krótki rekreacyjny lot. Kolejne cztery załogi spasowały podczas rozkładania swoich statków, ale pozwoliły na dokładne obejrzenie balonów z bliska, tym którzy przyszli je podziwiać. W leszczyńskich mistrzostwach bierze w nich udział 25 pilotów z Polski i Europy.

Niemal wszystkie konkurencje odbywają się w Lesznie i najbliższych okolicach. Balony można zobaczyć na niebie wczesnym rankiem i wieczorem.

Do czwartku odbył się zaledwie jeden z trzech zaplanowanych lotów. W piątek rano pogoda była już łaskawa i piloci wzięli udział w trzech konkurencjach. Wieczorem nad lotniskiem w Lesznie odbędzie się tradycyjny nocny pokaz.