Piknik literacki pod dębami. To tam biwakowała Szymborska

wtorek, 27 czerwca 2023, 18:56

W Sroczewie nad Wartą świętowano urodziny Wisławy Szymborskiej. Polska noblistka przyszła na świat dokładnie sto lat temu i z tej okazji Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim zorganizowało piknik literacki w miejscu, gdzie Szymborska spędzała wakacje.

Dokładnie 2 lipca przypada dzień setnych urodzin Wisławy Szymborskiej. Okrągły jubileusz polskiej noblistki w całej Polsce świętowany był jednak już od początku roku. Aby godnie upamiętnić pochodzącą z Kórnika autorkę wielu tomików wierszy, Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim zorganizowało w Sroczewie piknik literacki. Odbywał się on przy nadwarciańskich dębach, gdzie na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Szymborska wraz ze swoim przyjacielem, Kornelem Filipowiczem, spędzała wakacje.

Podczas pikniku literackiego widownia miała okazję posłuchać utworów Wisławy Szymborskiej w aranżacji muzycznej przygotowanej przez Anitę Szymanowską i Mariusza Śląskiego. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnej recytacji.

O tym, że Szymborska spędzała wakacje właśnie w Sroczewie nad Wartą wiadomo między innymi z listów Kornela Filipowicza, których wybór opublikowany został w 2016 roku. Polska noblistka w wierszu „Możliwości” sama zresztą wspomina, że „woli dęby nad Wartą”.

O znacznie mniej znanych lokalnych poetach, miał okazję poopowiadać zebranym Tomasz Szymański, ze stowarzyszenia „Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś”.

Z pewnością niewielu wie, że w 1972 roku Wisława Szymborska napisała dla czasopisma Życie Literackie recenzję „Dni Śremu”, które w tym samym roku miały swoją premierę. Tym mało znanym faktem podzieliła się ze wszystkimi Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego. Na scenie pikniku literackiego zagościł także Zbigniew Piasecki, którego gospodarstwo rodziców dowiedział tak Kornel Filipowicz jak i Wisława Szymborska. Materiał z rozmową z panem Zbigniewem, który opowiadał jak na przykład noblistka oglądała u nich w domu „Czterech Pancernych”, można obejrzeć w internecie lub na antenie Telewizji Relax. Podczas pikniku literackiego można było poczęstować się również ciastem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zaborowa.