Franek czeka na głosy. Ostatni dzień plebiscytu

wtorek, 27 czerwca 2023, 11:02

Dąb ze Sroczewa ma szansę zostać Drzewem Roku. Od początku tego miesiąca trwa internetowe głosowanie, w którym rywalizuje ze sobą szesnastu kandydatów. Na Franka, bo tak ma na imię nominowane z naszego regionu drzewo, można oddawać głosy do końca czerwca.

Dąb Franek ze Sroczewa w gminie Książ Wielkopolski został kandydatem województwa Wielkopolskiego do tytułu Drzewa Roku. Konkurs jest organizowany przez polską organizację ekologiczną, Klub Gaja.

Dębów na nadwarciańskich terenach Sroczewa jest prawie 130. W 2021 roku gmina Książ zorganizowała konkurs na nadanie imion dla trzech z nich. Ostatecznie zwyciężył Franek – od Franciszka Hubnera – lokalnego duchownego związanego z Wiosną Ludów, Antek od biskupa Antoniego Baraniaka z Sebastianowa oraz Stefek od kardynała Stefana Wyszyńskiego. Najbardziej dorodnym z tych dębów jest właśnie Franek. Jak wspomina Mirela Grześkowiak, Klub Gaja nie szukał wśród kandydatów najbardziej okazałych i dorodnych drzew, a raczej tych, które nawiązują do historii danej miejscowości czy gminy.

Głosowanie trwa do końca miesiąca. Zachęcamy do oddania głosu – drzeworoku.pl