Uwolnili skowronka

czwartek, 22 czerwca 2023, 09:26

Uwalniali Skowronka… w Śremskich Wodociągach. W siódmej edycji akcji organizowanej przez Fundację na Rzecz Rewaloryzacji miasta Śrem wzięło udział ponad sto siedem osób niepełnosprawnych i ponad siedemdziesięciu wolontariuszy. Tradycyjny spacer ulicami Śremu rozpoczął się na stadionie miejskim, a zakończył w murach Zespołu Szkół Politechnicznych.

„Uwolnić skowronka” to coroczna akcja integrująca lokalne środowiska osób niepełnosprawnych. Inicjatorką przedsięwzięcia była Maria Stefaniak, która przez lata opiekowała się uczestnikami wydarzenia. Mimo tego, że od roku nie ma już wśród nas tej niezwykłej śremskiej działaczki społecznej, to skowronek pozostał i nadal angażuje osoby z różnymi niepełnosprawnościami i dziesiątki chętnych do pomocy wolontariuszy. Tradycją akcji jest spacer ulicami miasta, który tym razem rozpoczął się przed stadionem miejskim.

Można powiedzieć, że wydarzenie miało dwa wymiary – współczesny i historyczny. Za przybliżenie meandrów śremskich dziejów przy okazji spaceru odpowiadał historyk i radny rady miejskiej, Zdzisław Żeleźny.

Jednym z punktów programu przechadzki po prawobrzeżnym mieście była wizyta w Śremskich Wodociągach. Tam, w rolę przewodnika wcielił się były prezes tej spółki, Andrzej Szczepaniak, oraz obecny dyrektor techniczny przedsiębiorstwa, Marek Niewiński. Panowie w przystępny sposób przybliżyli uczestnikom historię zakładu, a także kilka współczesnych aspektów jego funkcjonowania.

Spacer siódmej edycji skowronka kończył się w murach Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek, słodki poczęstunek i część artystyczna wydarzenia.