Śrem równolatkiem Poznania. Tak świętowano 770-lecie miasta

czwartek, 15 czerwca 2023, 19:44

Śrem obchodził siedemset siedemdziesiąte urodziny! Z tej okazji nie mogło zabraknąć okolicznościowych życzeń oraz prezentów. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęła uroczysta sesja rady miejskiej, a punktem kulminacyjnym było nadanie i poświęcenie sztandaru gminy Śrem.

Śrem należy do jednych z najstarszych miast w Wielkopolsce. Prawa miejskie nadano mu w tym samym roku co Poznaniowi, a jednocześnie otrzymał je znacznie wcześniej niż na przykład Konin czy Kalisz. Dumy z tego faktu nie ukrywał burmistrz, Adam Lewandowski, który osobiście witał gości przybyłych na uroczysty jubileusz siedemset siedemdziesięciolecia miasta.

Uroczystości urodzin miasta odbyły się na terenie muzeum śremskiego i podzielone były na kilka części. Na początku zaproszono wszystkich do sali widowiskowej , gdzie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Zaraz po niej, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył trzy odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Wyróżnienie z jego rąk otrzymała Maria Świdurska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie za innowacyjne inicjatywy w zakresie usług społecznych, Paweł Wojna, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej za popularyzowanie wykorzystania przyjaznych środowisku pojazdów oraz Mariusz Kondziela, dyrektor Muzeum Śremskiego za między innymi konsekwentne kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim oraz powiększanie zasobu muzealnego. Będąc jeszcze na scenie, Marek Woźniak z okazji śremskiego jubileuszu burmistrzowi Lewandowskiemu wręczył okolicznościową grafikę. Osobne gratulacje włodarzowi miasta przekazał również Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Prezydent Unii Wielkopolan, dyrektor Odlewni Żeliwa Śrem, a także prezes Związku Miast Polskich.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie miejskim rajcom i innym zaproszonym gościom okolicznościowego wydawnictwa, przybliżającego czytelnikom najważniejsze daty z historii Śremu. O tym, jak miasto zmieniało się przez ostatnie lata, wspominał historyk i radny miejski, Zdzisław Żeleźny.

Chwilę później zebranych zaproszono na wykład „Herby Śremu” wygłoszony przez profesora Piotra Pokorę z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu oraz otwarcie oficjalne wystawy o tej samej nazwie. Następnie wszyscy obecni wyszli przed gmach muzeum, gdzie nastąpiła kulminacyjna część uroczystości – nadanie, poświęcenie i uroczyste przekazanie sztandaru gminy.

Skoro Śrem obchodzi w tym roku tak ważne urodziny, to oprócz prezentów nie mogło zabraknąć także okolicznościowych gratulacji i powinszowań. Czego miastu i jego mieszkańcom życzą zaproszeni na uroczystości goście?

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, organizatorzy zaprosili na dziedziniec muzeum, gdzie odbył się koncert Orkiestry Dętej Towarzystwa im. Mariana Zielińskiego w Śremie, a także można było poczęstować się specjalnie na tę okazję przygotowanym ciastem.