Strażackie święto

czwartek, 1 czerwca 2023, 16:41

Ratują ludzkie życie i mienie, często narażając własne życie i zdrowie. W poniedziałek na placu przed śremską strażnicą Państwowej Straży Pożarnej odbyły się obchody Dnia Strażaka. Była to okazja to wręczenia awansów i odznaczeń.

4 maja strażacy na całym świecie obchodzili swoje święto. Każdego roku przypada ono w dniu wspomnienia ich patrona – świętego Floriana. W lokalnych obchodach wzięli udział ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele ochotników, klasy mundurowe z Zespołu Szkół Technicznych, przedstawiciele samorządów oraz emeryci. Jako pierwszy głos zabrał komendant powiatowy mł. bryg. Tomasz Kierzek.

Jak co roku, Dzień Strażaka jest okazją do wręczenia awansów i odznaczeń. Nominacji na wyższe stopnie służbowe było w sumie 16. Z kolei medal zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał ogniomistrz Krzysztof Jankowiak. Złoty Medal za Długoletnią Służbę wręczono starszemu ogniomistrzowi Robertowi Walczakowi, a srebrny aspirantowi sztabowemu Waldemarowi Walkowiakowi. Brązowe medale otrzymali mł. kapitan Piotr Michalski oraz ogniomistrz Krzysztof Jankowiak. Odznaczonym gratulował poseł Zbigniew Dolata, a także starosta Zenon Jahns.

W 2022 roku strażacy jednostek zlokalizowanych na terenie powiatu śremskiego, interweniowali dokładnie 953 razy. Z roku na rok spada liczba pożarów, coraz więcej zaś innych zdarzeń.