Olsza. Niedzielne Grand Prix dla Darii Kobiernik

poniedziałek, 29 maja 2023, 12:14

W niedzielę wieczorem zakończyły się trzydniowe Międzynarodowe Zawody Konne w skokach przez przeszkody w Olszy. Na hipodromie KJ Agro-Handel Śrem rywalizowało ponad 100 jeźdźców i w sumie 200 koni.

fot. Świat Koni

Po raz trzeci w Olszy rozegrane zostały zawody konne w skokach przez przeszkody rangi CSI2*. Od piątku do niedzieli odbyło się w sumie 18 konkursów, z których dwa zaliczane do światowego rankingu Longines Rankings. Na parkurze rywalizowało 107 jeźdźców na 210 koniach. Pula przyznanych nagród wyniosła 355 tysięcy złotych.

W niedzielnym Grand Prix bezkonkurencyjna Daria Kobiernik

Najważniejszym konkursem ostatniego dnia zawodów w Olszy był popołudniowy Grand Prix LR, z którego punkty zaliczane były do światowego rankingu. Na parkurze o wysokości 145 cm zaprezentowało się 40 z 41 zgłoszonych par. Tor był dość wymagający, bowiem na dystansie 500 metrów znajdowało się 13 przeszkód. Nawet jej delikatne dotknięcie mogło zakończyć się zrzutką.

Kibice obejrzeli 11 zerowych przejazdów i kilka z jedną rzutką, które mieściły się w normie czasowej. W podstawowym etapie konkursu najlepszy był Mściwoj Kiecoń. W rozgrywce jednak parkur najszybciej pokonała Daria Kobiernik (38,74 s) na wałachu Sonet wyhodowanym w Stadninie Koni w pobliskim Racocie. Drugi był Mściwoj Kiecoń na klaczy Idealisca. Do poprzedniego sezonu Kiecoń był wieloletnim zawodnikiem Klubu Jeździeckiego Agro-Handel Śrem, jednak jesienią zmienił barwy. Ponownie trzecie miejsce w konkursie zaliczanym do Longines Rankings wywalczył Patryk Skrzyczyński na ogierze Jerico. Dzień wcześniej ten sam zawodnik triumfował dosiadając ogiera Gverdi.

Sobotnie zwycięstwo Marka Lewickiego

W sobotę najważniejszym konkursem był jednofazowy Big Tour LR, w którym przeszkody były zawieszone na 145 centymetrach. Parkur składał się z 13 przeszkód, a pary musiały oddać po 16 skoków. Zgłoszono 46 koni, a konkurs ukończyło 38 z nich. Norma czasu wynosiła 84 sekundy. Trzynaście par pokonało tor bezbłędnie. Zwycięzcą konkursu z czasem 70,78 s został Marek Lewicki na klaczy La Pezi. Dwie sekundy więcej na pokonanie parkuru potrzebował Hubert Polowczyk i ogier M Blue’s Boy Z. Przez dłuższy na pozycji lidera utrzymywali się Patryk Skrzyczynski i wałach Gverdi, którzy ostatecznie zajęli trzecie miejsce z czasem 74,18 s.