Rodzice będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni

niedziela, 28 maja 2023, 13:08

Pobyt dziecka w gminnych przedszkolach będzie droższy. Taką decyzję jednogłośnie podjęła Rada Miejska w Śremie podczas ostatnich obrad. Opłata za każdą godzinę wzrosła o 16 groszy, a obowiązek ich wnoszenia będą mieli też rodzice posyłające dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Zmiany wejdą w życie 1 września.

Od nowego roku szkolnego wzrosną opłaty za pobyt dziecka w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Każda rozpoczęta godzina opieki będzie kosztowała rodziców złotych trzydzieści, a nie jak do tej pory złotówkę i 14 groszy. Bez zmian pozostaje bezpłatny czas opieki w godzinach od 8 do 13.

W zależności od placówki, przedszkola czynne są od 5 do 17. Rodzice płacą za czas pobytu dziecka przed godziną 8 i po godzinie 13. Dodatkowo ponoszą również koszt wyżywienia. Zmiana najbardziej odczuwalna będzie dla tych, których pociechy uczęszczają do oddziałów przedszkolnych. Do tej pory te dzieci były zwolnione z opłat za pobyt.

W szkołach podstawowych pod opieką przedszkolanek przebywa ponad 300 dzieci. Do tej pory w tych placówkach nie rozliczano czasu pobytu, dlatego dziś trudno oszacować ilu rodziców będzie musiało płacić za opiekę. Jak tłumaczył podczas sesji burmistrz Śremu, średni miesięczny koszt za pełną opiekę w gminnych przedszkolach wynosi około 300 złotych.