CUS zastąpi OPS. Czy to tylko zmiana nazwy gminnej instytucji?

środa, 17 maja 2023, 16:03

W Polsce pojawie coraz więcej Centrów Usług Społecznych. Umożliwia to ustawa z 2019 roku. Od 1 stycznia 2024 roku z mapy Śremu zniknąć ma Ośrodek Pomocy Społecznej. Jego zadania, a także nowy pakiet usług będzie świadczyć Centrum Usług Społecznych. W poniedziałek odbyła się konferencja w tej sprawie.

Już nie OPS, a CUŚ. 1 stycznia 2024 roku zmieni się nie tylko nazwa Ośrodka Pomocy Społecznej, ale też zakres świadczonych przez niego usług. W poniedziałek w Muzeum Śremskim odbyła się konferencja pod hasłem „Centrum Usług Społecznych – wsparcie kompleksowe i skoordynowane”. Utworzenie nowego podmiotu, stwarza możliwość bardziej efektywnego udzielania usług społecznych, a także zwiększenie zakresu wsparcia społecznego dla mieszkańców, wykraczającego poza możliwości formalno-prawne ośrodka pomocy społecznej. CUS ma być miejscem, w którym każdy mieszkaniec Śremu ma otrzymać kompleksowe wsparcie, bez względu na dochód.

Utworzenie nowego podmiotu wpisuje się w projekt realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. W trakcie konferencji przekonywano, że utworzenie Centrum Usług Wspólnych nie jest wyłącznie zmianą szyldu.

Decyzję w sprawie zmiany OPS na CUS podejmie Rada Miejska. Uchwała w tej sprawie trafiła już pod obrady.