Kop królował w Krzyżanowie

poniedziałek, 8 maja 2023, 13:37

Na Kaszubach znana jako „Baśka”, u nas w Wielkopolsce to „Kop Sportowy”. W sobotni wieczór w Krzyżanowie zameldowali się miłośnicy tej gry karcianej z okolicznych powiatów. W szranki stanęło 104 graczy.

Kop sportowy, na kaszubach znanych bardziej jako Baśka, królował w sobotni wieczór w Krzyżanowie. Ta popularna w Polsce gra karciana, od kilkunastu lat przyciąga rzesze zawodników do wsi leżacej na skraju gminy Śrem. Nie inaczej było tym razem. W sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Krzyżanowie zameldowało się 104 graczy.

W ciągu kilku wieczornych gościn śmiałkowie z kilku powiatów rozegrali 5 rund po 32 rozdania. Zwyciężył Zbigniew Stelmaszyk z Borku Wielkopolskiego, który zdobył 19 punktów. Tuż za nim uplasowali się: Józef Ruskowiak ze Śremu (18 pkt.) oraz Hieronim Tacka z Borku (17 pkt.). W zawodach wzięło udział sześć kobiet. Najlepsza z nich okazała się Katarzyna Jóźwiak ze Stęszewa. Z kolei najstarszym zawodnikiem był Leonard Majchrzak.

Turniej kopa sportowego zorganizował sołtys Krzyżanowa, Jacek Michalski.

Czym jest kop?

To gra dla 4 osób, które mają do dyspozycji 16-kartową talię złożoną z asów, dam, waletów i dziesiątek w czterech kolorach. Celem gracza jest uzyskanie maksymalnej liczby punktów z gry. Każda gra składa się z dwóch faz: licytacji i rozgrywki.