Strażackie święto w Żabnie

czwartek, 27 kwietnia 2023, 17:48

Ochotnicy z Żabna już w minioną sobotę świętowali Dzień Strażaka. Tego dnia odbyła się uroczystość przekazania wozu bojowego, który przez ostatnich 13 lat służył Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Śremie. W zamian gmina Brodnica przekazała PSP blisko 200 tysięcy złotych. W uroczystości mieli wziąć udział parlamentarzyści, jednak ostatecznie pojawił się jedynie dyrektor biura jednego z nich.

Choć formalnie obchodzony jest 4 maja, to w Żabnie Dzień Strażaka odbył się w minioną sobotę, 22 kwietnia. Wielka feta miała miejsce za sprawą przekazania wozu bojowego ze śremskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej. Udział w uroczystości zapowiadali posłowie partii rządzącej, ale finalnie pojawił się jedynie dyrektor biura posła Zbigniewa Dolaty. Gości przywitał prezes OSP Żabno, Ryszard Kosowski, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Strażacy ochotnicy, ramię w ramię z ratownikami zawodowymi, niosą pomoc obywatelom niejednokrotnie ryzykując własne życie i zdrowie. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było przekazanie średniego wozu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu renault midlum z 2010 roku. Pojazd ten przez blisko 13 lat służył strażakom ze Śremu. Wstęgę przecięli: sekretarz gminy Brodnica Ewa Lisek, prezes OSP Żabno Ryszard Kosowski, dyrektor biura posła Dolaty Wojciech Szymczak, komendant powiatowy PSP Tomasz Kierzek oraz dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Łukasz Grabowski. Następnie przekazane zostały kluczy i dokumenty, a proboszcz żabińskiej parafii poświęcił auto.

Gmina Brodnica nie otrzymała tego auta za darmo. W zamian urząd przekazał na konta Państwowej Straży Pożarnej blisko 200 tysięcy złotych, które śremska komenda ma przeznaczyć m.in. na instalację fotowoltaiki. W trakcie uroczystości uhonorowano wieloletniego członka strażackiej braci z Żabna, Mieczysława Małeckiego. Druh otrzymał medal honorowy im. Bolesława Chomicza.

Po części oficjalnej, strażacy świętowali dalej podczas festynu współorganizowane przez żabińskiego Koło Gospodyń Wiejskich.