Uroczystości katyńskie za tydzień

czwartek, 13 kwietnia 2023, 21:59

13 kwietnia przypada ustanowiony przez Sejm RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Śremie uroczystości związane z uczczeniem 83. rocznicy zbrodni dokonanej przez NKWD odbędą się za tydzień.

Na początku kwietnia 1940 roku oficerowie NKWD rozpoczęli likwidację obozów, w których więzieni byli polscy żołnierze. W Katyniu i wielu innych miejscowościach na terenie ówczesnego ZSRR zginęły 22 tysiące naszych rodaków, w tym 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Wśród osób brutalnie zamordowanych przez sowietów znalazło się ponad stu Synów Ziemi Śremskiej.

Dziś przypada uchwalony przez Sejm w 2007 roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Śremie nie odbywały się żadne lokalne uroczystości rocznicowe. Te odbędą się tradycyjnie pod koniec kwietnia, a dokładnie w niedzielę, 23 kwietnia. Tego dnia o 10:15 w parafii najświętszego serca Jezusa zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie zebrani przejdą w towarzystwie Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego oraz kompanii honorowej 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych do Parku Śremskich Odlewników. Tam, przy Pomniku Ofiar Katyńskich, zostanie odczytany apel poległych. Uroczystość zakończy się złożeniem kwiatów i zniczy.

Muzeum Śremskie od wielu lat organizuje uroczystości w ostatnią niedzielę kwietnia podtrzymujące pamięć o śremskich ofiarach zbrodni katyńskiej. Podmiotem spotkań byli zawsze przedstawiciele rodzin ofiar reprezentujący wszystkie pokolenia Polaków. Miejscem skupiającym uczestników uroczystości jest Pomnik Ofiar Katyńskich w Śremie odsłonięty 28 kwietnia 1991 roku w Parku Śremskich Odlewników, jako jeden z pierwszych w Polsce wystawionych ofiarom NKWD.

W 1991 roku odsłonięty został pomnik katyński w Śremie