Dłużej żyjemy, ale emerytury w dół

poniedziałek, 3 kwietnia 2023, 13:26

Pierwszy raz od dwóch lat od dwóch lat wydłużyła się długość życia Polaków. Dane te bierze pod uwagę Zakład Usług Społecznych przy wyliczaniu emerytur. Tutaj kończą się dobre informacje, bo emerytury będą średnio o 6 procent niższe niż w poprzednim roku. Sprawdzamy, kogo dotyczą nowe wyliczenia.

GUS, na podstawie danych o śmiertelności w 2022 roku, opublikował nową tablicę trwania życia. W ubiegłym roku odnotowano 447 tys. zgonów. O ponad 70 tysięcy mniej w stosunku do 2021 roku, a także o niemal 40 tysięcy mniej niż w 2020. Zgonów odnotowano jednak nadal więcej niż w ostatnim przedpandemicznym roku.

Od kwietnia ZUS będzie z tej nowej tablicy, obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. Oznacza to, że świadczenia przyznawane w tym roku będą niższe z porównaniu z rokiem ubiegłym o około 6 procent.

Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie świadczenia możliwe jest m.in. w sytuacji gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Tablica zostanie jednak wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.