W drugi dzień Wielkanocy omurzą na szczęście

poniedziałek, 27 marca 2023, 18:07

W drugie dzień świąt wielkanocnych warto udać się do Zbrudzewa. Jak co roku na ulice tej miejscowości wyjdą tradycyjni Kominiarze. Wielkanocni kolędnicy omurzają sadzą na szczęście. W tym roku datki z „mydełka” zostaną przekazane 3-letniej Marysi.

Tradycyjnie w lany poniedziałek Kominiarze, Niedźwiedź oraz Chłop i Baba niosą szczęście mieszkańcom i gościom przybyłym do Zbrudzewa. Dzięki wielkanocnym kolędnikom, drugiego dnia świąt co roku w Zbrudzewie jest wesoło i kolorowo. Przebierańcy od ponad wieku „omurzają” mieszkańców wsi na szczęście. Nie brakuje też osób, które przyjeżdżają do Zbrudzewa specjalnie, aby dać się omurzyć.

Barwny korowód z kominiarzami, niedźwiedziem oraz chłopem i babą wyruszy na ulice Zbrudzewa około godziny 11. Kolędnicy odwiedzą dom po domu w starej części wsi. Kominiarze posmarują sąsiadów sadzą, przy okazji zbierając datki na tzw. mydełko. I tak jest już od ponad wieku. „Omurzanie” w Zbrudzewie ma również charytatywny wymiar. Każdego roku wielkanocni kolędnicy zbierają datki na chore dzieci.

W tym roku dla Marysi Nadolnej. 3-latka ma porażone struny głosowe i cierpi na choroby serca i nerek. Zebrane fundusze pomogą w jej rehabilitacji oraz zaopatrzeniu w sprzęt medyczny.

Tak zbrudzewscy kominiarze bawili się w ubiegłym roku