Wieża ciśnień zgaśnie. Dlaczego?

czwartek, 23 marca 2023, 09:29

W sobotni wieczór zgaśnie iluminacja śremskiej wieży ciśnień. Dlaczego urząd miejski zdecydował się na ten krok?

W najbliższą sobotę zgaśnie iluminacja wieży ciśnień. Ponad stuletnia budowla została oświetlona od zewnątrz i od środka w 2010 roku, po inwestycji polegającej na zabezpieczeniu jej górnej części. Od tego momentu symbol Śremu jest oświetlany każdej nocy.

Sobotnie wyłączenie nastąpi o godzinie 20:30 i potrwa do 21:30. Czym jest spowodowane? Śremski ratusz kolejny raz przyłączył się do akcji WWF „Godzina dla Ziemi”. W poprzednich latach wyłączone były lampy na promenadzie czy iluminacja ratusza. Ta ostatnia od jesieni nie jest uruchamiana ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej.

„Godzina dla Ziemi” to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, aby skupić się na tym, co łączy nas wszystkich – na naszej planecie. Nie chodzi o oszczędzanie prądu, a o refleksję nad zmianami klimatu i wyrobienie w sobie proekologicznych nawyków.

Tegoroczna edycja „Godziny dla Ziemi” w Polsce jest poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej. WWF Polska przygotowało petycję do Premiera Mateusza Morawieckiego o pilne wdrożenie postanowień unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.