Nadeszła wiosna. Ta kalendarzowa i astronomiczna

wtorek, 21 marca 2023, 10:28

Wczoraj o 22:25 nadeszła astronomiczna wiosna. Dziś także ta kalendarzowa. Wiosna meteorologiczna jest z nami od dłuższego czasu. Dziś szukamy oznak najpiękniejszej pory roku.

Dziś o północy rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Najpiękniejszą porę roku już od kilku dni widać na horyzoncie. Jest coraz cieplej, pojawia się więcej słońca, a dni są coraz dłuższe.

1 marca nadeszła wiosna meteorologiczna, a wczoraj o 22:25 także ta astronomiczna. Ten czas wyznacza moment przejścia Słońca przez punkt Barana, czyli równonoc wiosenna. Obecnie dzień i noc są niemal równe. Dnia będzie przybywać aż do 22 czerwca, kiedy przypada przesilenie letnie.

Od kilku dni na naszą skrzynkę docierają zdjęcia pierwszych oznak najpiękniejszej pory roku. My postanowiliśmy wybrać się do Parku Śremskich Odlewników, gdzie od kilku lat na przełomie marca i kwietnia kwitnie piękna rabata wiosennych roślin. Obecnie można podziwiać dywan z krokusów, a za kilka tygodni rozwiną się tulipany.

Na ulicach i w ogrodach można podziwiać krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki i narcyzy. Wiele roślin wypuszcza pierwsze listki, a niektóre z nich już kwitną, jak chociażby forsycje. Szukamy kolejny oznak wiosny i czekamy na Państwa zdjęcia!