Powrót zimy. Najbliższy tydzień z „minusami”

wtorek, 17 stycznia 2023, 17:50

Dzisiejszej nocy temperatura spadnie nieznacznie poniżej zera. W środę przez cały dzień słupki rtęci oscylować mają wokół zera, a z nieba spadnie śnieg i śnieg z deszczem. Może być ślisko! Ujemne temperatury nocami będą nam towarzyszyć przez co najmniej tydzień.

Po wiośnie nadejdzie… zima! Przełom roku przyniósł nietypową dla tego okresu aurę. W Sylwestra i Nowy Rok padały kolejne rekordy temperatur. W tych dniach termometry wskazywały kilkanaście stopni powyżej zera. Teraz się to zmieni. Zima powróciła w terenach górskich i podgórskich, a od jutra ujemne wartości będziemy obserwować nocą i my.

Środa będzie dniem, kiedy nadejdzie załamanie wiosennej aury. Tego dnia niebo zostanie zakryte chmurami, a mimo tego termometry pokażą około 0 stopni Celsjusza. Praktycznie przez cały dzień ma padać śnieg i śnieg z deszczem. Praktycznie nie ma szans, aby biała pokrywa utrzymała się dłużej, ponieważ ziemia nie jest jeszcze zmarznięta. Trzeba się przygotować na trudne warunki na drogach, szczególnie wieczorem i w nocy. IMGW poinformowało już, iż planuje wydać ostrzeżenie przed oblodzeniem. Miałoby ono obowiązywać do czwartkowego poranka.

Co w kolejnych dniach?
Póki co na horyzoncie nie widać większego ocieplenia, ani prawdziwej zimy. Przez najbliższy tydzień temperatury za dnia mają być dodatnie (do 2 st. C.), natomiast nocami możemy spodziewać się wskazań termometrów od -1 do -3 stopni Celsjusza.